Makarna Pişirirken İşinize Yarayacak 10 Öneri

Besleyici, doyurucu, ucuz olmasıyla öğrencisinden tutun da en lüks restoran müşterilerine kadar tercih edilen makarna; kolayca hazırlanan bir sofra denince başrol sahibi olan lezzetlerden de biridir. Kolayca hazırlanır elbet, ama bu pişirme esnasında dikkat edilmesi gereken hiçbir şey yok demek değildir. Eğer ki özenli yaşıyor, en basit yemeğin bile hakkını vermek istiyorsanız makarnanın da harika olabilmesi için küçük detaylar mevcut. Makarna pişirirken dikkat edilmesi gereken o püf noktalar neymiş birlikte bakalım.

1. Tencere Boyutunu İyi Seçin

Makarna pişirmek için kullanacağınız tencereyi daima büyük boylarda seçmeye özen gösterin. Tencere boyutunun iyi seçilmesi demek, birbirine yapışmayan ve her birinin eşit miktarda piştiği makarnalar demektir.

makarna-tarifleri

2. Bol Su Kaynatın

Makarnanın rahatça pişebilmesinde tencere boyutu ne kadar önemliyse tencereye konan su miktarı da bir o kadar önemlidir. Bol su içerisinde makarna, daha rahat pişer.

makarnanin-tarihi

3. Su Kalitesi Önemli

Makarnayı kaynatacağınız suyun musluk değil de içme suyu olmasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli bir içme suyu makarnanın daha hoş lezzet kazanmasını sağlayacaktır.

kiymali-makarna

4. Suyun Kaynadığından Emin Olun

Suyun kaynadığından emin olmadan makarnaları suya eklerseniz makarnanın hamur bir kıvam elde etmesine ve lezzetinin kötüleşmesine neden olursunuz. Bu nedenle kaynadığından emin olmadığınız suya makarnaları eklememeye dikkat edin.

domatesli-makarna

5. Yapışmaması İçin Tedbirler Alın

Makarnanın yapışmaması için kaynama esnasında suyun içine 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyebilir, belirli aralıklarla bir kaşık yardımı ile karıştırabilirsiniz. Ancak makarnayı eğer ki soslu yapacaksanız kaynama esnasında eklenen zeytinyağının makarnanın sos tutuşunu azaltabileceğini unutmayın.

pestolu-makarna

6. Tencere Kapağını Unutun

Makarna, pilav gibi kapağı kapalı bir tencereyi değil; kapağı olmayan bir tencerede pişmeyi sever. Yüksek ateş üzerinde, kapaksız bir tencerede pişirilmeye bırakılan makarna daima iyi sonuçlar hediye edecektir.

Cevizli Makarna Tarifi

7. Haşlama Suyunu Dökmeyin

Makarnanın haşlandığı su, birçok besin değerini içerisinde tutmaktadır. Özellikle makarna için bir sos hazırlayacaksanız eğer bu sosu haşlanma suyundan 1 bardak alarak hazırlayabilir, sosun daha lezzetli ve besin değeri yüksek bir şekilde olmasını sağlayabilirsiniz. Besin değeri oldukça yüksek olan makarna suyunu dökmek yerine ondan çeşitli çorbalar bile yapabilirsiniz bizden söylemesi.

makarna

8. Süzgeçle Süzmek Yeterlidir

Pişen makarnayı fazla sudan arındırmak için küçük delikli bir süzgeçten yararlanın. Tercih edilen süzgecin küçük delikli olması suyun hızlıca boşalmasını önleyerek makarnanın biraz nemli kalmasını sağlar. Makarna eğer ki soslu yapılacaksa nemli kalması onun için oldukça olumlu bir özelliktir.

mantı makarna

9. Pişirme Süresine Dikkat Edin

Genel olarak makarna paketinin üzerindeki önerilen pişirme süresine uymak yeterli olacaktır; ancak tencere ya da ocak büyüklüğü gibi etkenlerle bu sürecin üzerinde oynamak gerekebilir. Bu nedenle özellikle de soslu bir makarna yapacaksanız makarnanın aşırı pişmemesi için önerilen pişirme süresinden en az 2 dakika önce kontrol etmenizde fayda olacaktır.

10. Süzdükten Sonra Yıkamayın

Makarna pişirirken en bilinen hatalardan biri de süzme işleminden sonra makarnanın üzerinde soğuk su gezdirmektir. Bu hareket, makarnanın üzerinde biriken nişasta gibi önemli besin değerlerinin yok olmasına neden olmakta ve eklenecek sosun nüfuz etmesine engel olmaktadır. Makarnanın sağlık dolu özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız süzdükten sonra yıkamamaya özen göstermelisiniz. Böylece hem daha sağlıklı hem de sosunu iyice çekebilen bir makarna hazırlayabilirsiniz.