Makarna Suyunu Dökmemek İçin 5 Neden

Özellikle öğrencilerin ve çalışan insanların en lezzetli, pratik seçeneklerinden biri olan makarnayı tüketmeyi çoğumuz severiz. Çeşitli soslarla lezzetlendirerek ister akşam yemeğini ister öğle yemeğini onunla süsleriz. Peki yapım sırasında kullanıp daha sonra döktüğümüz makarna suyunun birçok vitamin içerip faydalı olabileceğini biliyor muyuz? Gelin, makarna suyunu dökmemeniz için nedenlere birlikte bakalım…

1. Pilav ve Çorba Yapımında Kullanabilirsiniz

Makarnayı pişirdiğiniz suyu dökmek yerine saklayarak pilav ya da çorba gibi birçok yemeğin yapımında kullanabilir ve yemeğin daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle ekşili köfte, yoğurtlu çorba gibi birçok tarifte makarna suyu eşsiz sonuçlara ulaşmanızda yardımcı olabilir.

2. Çiçeklerinizi Sulayabilirsiniz

Biliyorsunuz ki çiçeklerin de tıpkı insanlar gibi çeşitli vitaminlere ihtiyacı vardır. Bunun için de makarna suyu onlar için iyi bir seçenek olabilir. İçerisinde birçok vitamin bulunan makarna suyu ile sulayarak çiçeklerinizin daha canlı olmasını sağlayabilirsiniz; ancak suyun tuzlu ve sıcak olmamasına dikkat etmeyi unutmayın.

3. Hamur İşlerinde Yararlanabilirsiniz

Hamur işi yiyecekler, yufkadan yapılan börek ya da tatlılara kim bayılmaz? Peki bunları yaparken eğer ki makarna suyundan faydalanırsanız sonuçların daha lezzetli olacağını söylesek? Yufkayı açarken ya da hamuru yoğururken ihtiyacınız olacak suyu makarnayı kaynattığınız sudan temin ederek sonuçların daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

4. Sos Yapımında Kullanabilirsiniz

Lezzet âşıkları iyi bilir ki sossuz tüketilen her makarna, biraz eksiktir. Bu nedenle makarna üzerine gezdirilecek güzel bir sos mutlaka yapılmalıdır. Peki bu sosun yapımında da makarnanın suyunu kullanabileceğinizi söylesek? Her nasıl sos seviyorsanız sevin onu hazırlarken saf su kullanmak yerine makarnayı pişirdiğiniz suyu kullanın, farkı göreceksiniz.

5. Saklayabilirsiniz

Makarna suyunu çeşitli yemeklerin yapımında yararlanmak üzere hemen kullanamıyorsanız onu buzlukta dondurarak saklayabilirsiniz. Minik bir saklama kabına ya da karton bardaklara doldurup dondurduğunuz makarna sularını ihtiyaç anında kolaylıkla kullanabilirsiniz.