Mangal Sırasında Yapılmaması Gereken 10 Kusurlu Hareket!

Güneş yüzünü gösterdi, açık havaya çıkıp mangal yapma planları göz kırpmaya başladı! Ama durun bi’ dakika. Keyifli bir piknik, hoş sohbetler ve eğlenceli saatler yaşarken mangal keyfinizin yarıda kalmaması ve yemeklerin tadına sonuna kadar varabilmeniz için yapmamanız gereken 10 kusurlu hareketi sıraladık.

migrostvblog_mangal_v1_280417

1. Mangalda pişirmek için çok yağlı veya kuyruk yağı eklenmiş et seçmek yapılan hatalardan biri. Yağlı et yerine beyaz et ya da yağsız kırmızı et tercih etmek mangal zevkinizi artıracaktır. Doğru et seçimi için Migros mağazalarında Uzman Kasap’larımıza danışabilirsiniz.

2. Migros #iyiet reyonlarından dilediğiniz ürünü bulabilirsiniz. Gıda güvenliği koşullarına uygun olarak üretilen etlerin mangal için uygun olanlarına Uzman Kasap desteğiyle tercih edebilirsiniz.

et-marine

3. Mangalda kullanacağınız etleri uzun süre terbiye etmeyin. Etleri 30 dakika-2 saat arası bekletmek fazla yumuşamalarını ve lapa olmalarını engelleyecektir ve pişirmek için ideal kıvama getirecektir.

4. Etler terbiye edilirken çay şekeri kullanılmamalı, bunun yerine limon suyu, yoğurt, tuz, sıvı yağ ve sirkeden oluşan soslar tercih edilmelidir.

5. Çiğ ve pişmiş etler birbirine değmemeli ve ikisi ayrı yerlerde üzeri kapalı olarak saklanmalıdır.

Acılı Tavuk Baget Tarifi

6. Mangalınızı yakmak için çam kozalakları ya da tezek kullanmamalısınız. Bunların yerine maksimum verimlilik için saf odun kömürü tercih etmelisiniz.

7. Etlerinizi açık alanda ya da oda sıcaklığında bırakmayın. Pişirmeden önce buzdolabında ya da 0-4 C ısıda muhafaza edin.

8. Etinizi kömüre ve ateşe yakın mesafede pişirmemeye özen gösterin. Eti, kömürden en az 15 cm’lik mesafede pişirmeye ve alevlerin etlere değmemesine özen gösterin.

et_tarifi

9. Mangalınızı soğukken temizlemeyin. İşiniz biter bitmez, ızgara sıcakken üzerinde kalan kalıntıları bir fırça yardımıyla çıkartın. Izgaranız tertemiz olacaktır.

10. Mangalda pişen et ve sebzelerinizin yanına limonata ve meyve suyu gibi soğuk içecekler de çok yakışacaktır. Üstelik besleyici ve sağlıklı! Mangala yakışır farklı tarifler için MigrosTV.com’u ziyaret etmeyi unutmayın.

Kavunlu Limonata Tarifi