Mantar Enfeksiyonunu Yok Etmek İçin 6 Etkili Malzeme

Cilt üzerinde oluşup yoğun bir kaşıntı ve tahriş yaratan mantar enfeksiyonu, oldukça rahatsız edicidir. Mantar enfeksiyonunu iyileştirmek ve cildinizi rahatlatmak için 6 doğal malzemeyi sizin için derledik. Tabii baştan uyaralım, her ne kadar doğal ve etkili yöntemler olsalar da cilt tipleri farklılık gösterdiği için uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmakta fayda var.

İşte mantar enfeksiyonuna iyi gelen 6 etkili malzeme:

1. Yoğurt

Genelde güneş yanıklarından şikâyetçi olduğumuz anlarda akla gelen yoğurdu mantar enfeksiyonu için de kullanıp olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Yoğurttaki faydalı bakteriler, mantar enfeksiyonundan şikâyet edilen bölgeye uygulandığında hızlı bir iyileşme sağlayabilir. Sorunlu bölgeye bir miktar şekersiz yoğurt sürün ve 20-30 dakika kadar bekletin. Kaşınma hissinin yok olduğunu göreceksiniz.

yogurt

2. Fesleğen

Saksılarda ya da yemeklerde çok sevdiğimiz mis kokulu fesleğeni bu kez şifa bulmak için kullanamaya ne dersiniz? Birkaç taze fesleğen yaprağını ezip suyunu çıkarın. Çıkan suyu sorunlu bölge üzerine uygulayıp kuruyana kadar bekletin. Günde 2-3 kez uygulayın, kısa zamanda enfeksiyondan kurtulun.

feslegen

3. Hindistan Cevizi Yağı

Antifungal özelliklere sahip olan Hindistan cevizi yağı ile mantar enfeksiyonuna karşı savaş açabilirsiniz. Bir miktar yağı sorunlu olan bölgeye günde 3 kez uygulayın kıza zamanda iyileştiğini göreceksiniz.

hindistan-cevizi-yagi

4. Elma Sirkesi

Elma sirkesi; salatalara lezzet, temizliğe kolaylık katan malzemelerden biridir. Bu kez ise marifetini mantar enfeksiyonunu iyileştirmekten yana kullanacak.
Mantar enfeksiyonundan şikâyetçi olduğunuz bölge üzerine bir miktar sirke sürün ve bekletin. Elma sirkesinin içerisindeki mantarı öldüren bileşenler sayesinde tahriş durumu ve kaşıntı hissinin azaldığını fark edeceksiniz.

sirke

5. Sarımsak

Mantar enfeksiyonu denince birçok insanın aklına ilk gelen yöntem taze sarımsaktır. Taze sarımsakları ezip hamur haline getirdikten sonra mantardan şikâyet etiğiniz bölge üzerine uygulayın. İçerisindeki anti-bakteriyel ve doğal antibiyotik bileşenler sayesinde enfeksiyonun azaldığını göreceksiniz.

sarimsak

6. Zerdeçal

Yemeklerimize renk katan zerdeçal bu kez cildimize sağlık katacak. Bir miktar toz zerdeçala birkaç damla su ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra hamur haline gelen karışımı sorunlu bölgeye uygulayıp 15 dakika kadar bekletin. Su ile durulayın. Bu işlemi düzenli olarak her gün ya da gün aşırı uygulayın. Sonucu fark edeceksiniz.