Masa Başında Çalışanlara Motivasyon Önerileri

Malum, birçok ülkeye göre çalışma saatlerimiz oldukça uzun. Hele ki bu saatlerin masa başında geçirilmesi gerekiyorsa hem ruhunuz hem de bedeniniz olumsuz yönde etkilenebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için şimdi sıralayacağımız motive önerilerini uygulayarak çalışma hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

  • Masanızı Süsleyin

Baştan uyarmakta fayda var; bu süslemeyi elbette abartmayın; yoksa işe motive olma süreciniz olumsuz yönde etkilenir, dikkatiniz çabuk dağılabilir.

Masanıza minik bir kaktüs çiçeği, (radyasyonu da emer) en mutlu olduğunuz bir an fotoğrafı, güzel bir notluğa tutturulmuş sevdiğiniz bir sözün yazılı olduğu kağıt, renkli kalemler gibi küçük detaylar ekleyerek mesai saatlerinizi daha mutlu hale getirebilirsiniz.

ofis

  • Müzik Eksik Olmasın

“Müzik, ruhu günlük hayatın tozlarından siler.” diye boşuna dememişler. Mesai saatlerinizin yükünü biraz olsun hafifletebilmek için fonunuzdan sevdiğiniz müziği eksik etmeyin. Dikkatinizi dağıtmayacak hafif müzikler ile hem motivasyonunuzu yükseltebilir hem de vaktin daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.

ofis-yemekleri

  • Küçük Molalar Yaratın

Sürekli masa başında kalmak zorundaysanız, eğlenceyi de masa başına getirmeyi öğrenebilmelisiniz. İşinizin teslim süresini fazla etkilemeyecek şekilde iş dışında bir şeylerle uğraşın. Örneğin internetten alışveriş yapın, sevdiğiniz bir blogger’ın son eklediklerine göz atın, kısa filmler izleyin; inanın size şahane gelecektir.

ofis

  • Kişisel Eşyalar Alın

Size ait olan bölgeye, bakmaktan mutlu olacağınız bir obje yerleştirin, kendinize özel bir kahve fincanı alın. Bu küçücük önlemler ile çalışma motivasyonunuzu büyük ölçüde etkileyebilirsiniz.

ofis-masasi

  • Egzersiz Yapın

Gün boyu masa başında çalışmak beden sağlığınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Bunun olumsuz yönde olmaması için küçük egzersizler ile önlemler alabilir kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Yarım saatte bir kalkıp ofisi turlamak bile vücut sağlığınız için son derece önemli bir etkiye sahiptir.

ofis hayatı

  • Sandalyenize Önem Verin

Masa başında geçireceğiniz uzun saatler bedeninizi yoracak, özellikle bel bölgenizde yorgunluk hissetmenize neden olacaktır. Bu yorgunluğun motivenizi kötü bir şekilde etkilememesi için bel bölgenizi destekleyecek, omurga sağlığınızı koruyacak doğru bir sandalye seçmeniz şarttır.

toplanti-ofis-hayati

  • Planınızı Yapın

Kendinizi iyi tanımalı, planınızı verimli saatlerinize göre düzenlemelisiniz. Daha zor işlerinizi daha dinç hissettiğiniz ve zihninizin daha berrak olduğu zamanlara göre ayarlarsanız motivenizi kötü bir şekilde etkilemeden günün sonunu daha kolay bir şekilde getirebilirsiniz.