Masa Örtüsü Temizlemenin 6 Yolu

Leziz yemeklerle dolu, etrafını sevdiklerinizin çevrelediği sofralar pek keyiflidir; ancak bu keyfin sofra kaldırıldıktan sonra da devam edebilmesi biraz zordur. Gerek çıkan bulaşıklar gerekse kirlenen masa örtüsü canınızı sıkabilir. Eğer siz de kirlenen masa örtünüzü nasıl temizlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu konuda yardımcı olacak önerileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşte şeffaf, naylon ya da kumaş gibi birbirinden farklı masa örtülerini çeşitli lekelerden arındırmanın 6 yolu…

  1. Naylon Masa Örtüleri Nasıl Temizlenir?

Naylon masa örtüleri, temizlenmesi en kolay masa örtülerinden olsa da kimi zaman inatçı lekelere maruz kalabilir. Naylon masa örtünüzde salça, yağ, boya kalemi gibi çeşitli lekelenmeler mevcutsa ihtiyacınız olan sadece hafif nemli ve köpüklü bezdir. Bezi lekelenmeler üzerinde hafif bir güç uygulayarak gezdirdiğinizde lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak lekelerin bu kez çok daha inatçı olduğunu düşünüyorsanız ve naylon örtü eğer ki desenli değilse bez üzerine bir miktar aseton döküp tekrar silmeyi deneyebilirsiniz.

1. Kumaş Masa Örtüleri Nasıl Temizlenir?

Görünüm açısından en şık, temizleme açısından en zorlu olan kumaş örtülerdeki zorlu lekelerden kolayca kurtulmak için ilk müdahale çok önemlidir. Kumaş masa örtüsüne içecek, yağ, salça gibi gıdalar döküldüğü anda bölge üzerine ılık suyla ıslatılmış bez ile tampon hareketler uygulanarak kabası alınmalıdır. Bu aşamada lekenin asla ovulmaması gerekir ki leke yayılma göstermesin. Ancak leke hâlâ çıkmıyorsa ilk müdahaleden sonra kumaş örtü, uygun yıkama şartlarıyla çamaşır makinesinde yıkanmalıdır.

2. Şeffaf Masa Örtüleri Nasıl Temizlenir?

Lekelerinden kurtulmak istediğiniz masa örtüsü hem şeffaf hem de naylonsa epey şanslısınız demektir; çünkü temizlik için dilediğiniz gibi alkollü ürünlerden, kimyasallı deterjanlardan ya da sirkeli su gibi karışımlardan yararlanabilir, lekelerden kurtulabilirsiniz. Örneğin, leke üzerini sirkeli su ile ıslattığınız bir bez ya da sünger yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz.

3. Masa Örtüsünden Mum Lekesi Nasıl Temizlenir?

Özel ve şık sofraların olmazsa olmazlarından biri de çeşitli renk ve şekillerdeki mumlardır. Durum böyle olunca masa örtüsünde mum lekesinin oluşması, kaçınılmaz olabilir. Masa örtünüze mum döküldüyse panik yapmaya gerek yok çünkü çözüm oldukça basit.

Örtünüzün türü her ne olursa olsun mum lekesinden kurtulmak için ilk olarak bıçak gibi gereçlerden yararlanabilirsiniz. Dökülen mumun kabasını bu gereçlerin ucuyla kazıyarak çıkardıktan sonra lekenin üzerine kağıt havlu serin. Daha sonra ütüyü kağıt havlu üzerine basarak mumun erimesini ve örtüden kağıt havluya çekilmesini sağlayın. Bu kolay yöntem sayesinde masa örtünüzü kurtarabilir, sıradaki sofralar için hazır hale getirebilirsiniz.

4. Masa Örtüsünden Meyve Suyu Lekesi Nasıl Temizlenir?

Meyve suyu, kahvaltı sofralarının da akşam sofralarının da vazgeçilmez içecekleri arasında yer alır. Bu nedenle masa örtülerinde sık sık meyve suyu lekesi ile karşılaşmak mümkündür.

Meyve suyu lekeleri ne kadar zorlayıcı gibi dursa da aslında çözümü çok basittir. Masa örtüsü üzerindeki meyve suyu lekesini beyaz sirke ve su karışımına batırdığınız temizlik süngeri ile ovalayarak kolayca çıkarabilmek mümkündür.

5. Masa Örtüsünden Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Yağ lekeleri masa örtülerinin kaçınılmaz dertlerinden biri olabilir ancak basit ve etkili çözümleri mevcuttur.

Masa örtüsündeki yağ lekelerinin üzerine öncelikle kağıt havlu bastırıp yağın fazlasını alın. Daha sonra yağ lekesi üzerine bir miktar tuz ya da bebek pudrası dökerek lekenin masa örtüsüne daha fazla işlemesini engelleyin. Bu yöntem sayesinde lekeyi etkisiz hale getirip sonrasında basit bir yıkamayla lekeden tamamen kurtulabilirsiniz.