Maydanoz Suyu İçmenin 7 Faydası

 

Yemeklere ve salatalara aromatik bir lezzet katmak denince akla gelen ilk malzemelerden biri olan maydanoz, suyu ile de oldukça faydalı seçeneklerden biridir. Yazımızın devamında maydanoz suyunun ne gibi faydaları var öğrenebilirsiniz. İşte detaylar…

  1. 1.Nefesi Tazeler

Birçok insanın ortak problemlerinden biri olan nefes kokusunu çözebilen seçeneklerden biri de maydanoz suyudur. Klorofil açısından zengin olması sayesinde kötü kokan nefesin tazelenmesini sağlar. Eğer siz de ağız kokusundan kurtulmak için kendinize bir yöntem arıyorsanız maydanoz suyu içmeyi deneyebilir, nefesinizin tazelenmesini sağlayabilirsiniz.

  1. 2.Ödem Atar

Aşırı tuz kullanımı gibi sebeplerden dolayı vücudunuz ödem biriktirebilir ve normalden daha ağır bir kiloya sahip olabilirsiniz. Maydanoz suyunun böbrek çalıştırıcı özelliği sayesinde vücuttaki fazla suyun atılması sağlanır. Bu sayede ödemden kurtulabilir, toksinlerden arınmış daha hafif bir vücuda sahip olabilirsiniz.

  1. 3.Kan Yapar

Maydanoz suyunun kanı temizleme özelliğinin yanı sıra kan yapıcı özelliği de bulunmaktadır. İçerisindeki “klorofil” isimli madde, yeni kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur, böylelikle kansızlık problemi yaşayan insanlara şifa olur. Eğer siz de kansızlık problemi ile mücadele ediyorsanız bir takviye olarak da maydanoz suyu tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

  1. 4.Şişkinliği Giderir

Yeterli miktarda tuvalete çıkamama, ödem ya da gaz birikmesi nedeniyle vücudunuzda bir şişkinlik mevcutsa maydanoz suyu bu şişkinliği gidermeye yardımcı olabilir. Maydanoz suyu içerek şişkinlik, kabızlık gibi sorunlardan kurtulabilir iyi çalışan bir sindirim sistemine kavuşabilirsiniz.

  1. 5.Kalsiyum Kaynağıdır

Kemik sağlığında önemli olduğu bilinen süt ve süt ürünlerini tüketmeyi tercih etmiyorsanız maydanoz suyu size bu konuda güçlü bir takviye olabilir. Her gün bir bardak maydanoz suyu içerek vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyumu edinebilir, daha güçlü bir kemik yapısına sahip olabilirsiniz.

  1. 6.Kanserden Korur

Maydanozda bol miktarda folik asit mevcuttur. Bu özelliği sayesinde özellikle kolon kanserinin önlenmesinde önemli bir yardımcıdır.

  1. 7.Saçları Güçlendirir

Saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü düşünüyor ve bu durumu olumlu yönde değiştirmek istiyorsanız maydanoz suyu yardımınıza koşabilir. İçerisindeki faydalı vitaminler sayesinde maydanoz suyu, saçlarınızın güçlenmesini sağlayarak vitamin ekslikliğinden kaynaklanan saç dökülmelerinin azalmasına yardımcı olur.