Mercimek Çorbası Yapımının 5 Püf Noktası

Sofraların vazgeçilmezi, en sevilen çorbalarından biri olan mercimek çorbası sizi kaşık kaşık bir lezzet yolculuğuna çıkarır; ancak gerekli püf noktalarına dikkat ederseniz. Yazımızın devamında mercimek çorbası yapımında dikkat edilmesi gereken püf noktalarını sizin için derledik. Gelin, detaylara birlikte bakalım…

1. Doğru Tencere ve Kaşık Kullanın

Kusursuz bir mercimek çorbası yapmak istiyorsanız öncelikle tencere ve kaşık seçimini doğru yapmalısınız. Çelik tencere ve tahta kaşık kullanarak mercimek çorbasının leziz olmasında önemli bir adım atabilirsiniz.

2. Et ya da Tavuk Suyu Kullanın

Tıpkı lokantalardaki gibi lezzetli bir mercimek çorbası yapabilmek için sade su kullanmak yerine tavuk suyu ya da et suyu kullanabilirsiniz. Bu sayede mercimek çorbasının hem faydalarını hem de lezzetini artırarak herkesin mutlu olacağı bir sonuç çıkarabilirsiniz.

3. Kıvamını Ayarlayın

Çorba yapımında en önemli noktalardan biri, doğru bir kıvam elde etmektir. Mercimek çorbasını nasıl sevdiğinize karar verin ve adımlarınızı buna göre belirleyin. Eğer ki yoğun kıvamda bir mercimek çorbası içmek istiyorsanız kavurduğunuz bir miktar un ve tereyağını çorbaya ekleyerek yoğun bir kıvam elde edebilirsiniz. Yoğun kıvamlı bir çorba istemiyorsanız ve çorbanız yanlışlıkla koyu olduysa bir miktar sıcak su ekleyerek çorbaya ideal bir kıvam kazandırabilirsiniz.

4. Aşırı Yağ ve Tuzdan Kurtarın

Yemek yaparken elimizin ayarını tutturamayıp bazı malzemeleri abarttığımız mutlaka olur. Neyse ki böyle durumların çaresi vardır. Mercimek çorbasına eklemeniz gereken yağı fazla kaçırdığınızda tencere içerisine 1-2 yaprak marul atarak fazla yağın emilmesini sağlayabilirsiniz. Mercimek çorbasının tuzunu fazla kaçırdığınızda tencereye 1 adet bütün patates ekleyerek tuzun dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

4. Rondo ya da Süzgeç Kullanın

Soğan, patates, havuç gibi diğer malzemelerle pişirdiğiniz mercimek çorbası; sonunda pütürlü ya da büyük taneli bir yapı kazanacaktır. Kimileri çorbayı bu şekilde tüketmeyi sever, ancak siz sevmiyorsanız çorbayı 20 dakika kadar pişirdikten sonra mutlaka bir rondodan ya da süzgeçten geçirmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece pürüzsüz bir mercimek çorbası elde edebilir, çocuk ya da bebeklere de daha kolay içirebilirsiniz.

5. Baharat ve Limon Suyu Ekleyin

Çorbayı tüketecekler eğer ki ortak bir damak zevkine sahipse tüm tencereye baharat ve taze limon suyu eklenebilir. Nane, kimyon, kırmızı pul biber; mercimek çorbasına en çok yakışan baharatlar arasındadır. Siz de ocaktan almaya yakın mercimek çorbasına sevdiğiniz baharatlardan ve limon suyundan bir miktar ekleyerek çok daha lezzetli bir sonuca ulaşabilirsiniz.