Meslek Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Detay

Zorlu sınav süreçleri, okulda alınan notların ortalamaları, dershane seçimleri derken üniversitede okunacak bölümün daha doğrusu hayatın idame ettirileceği mesleğin seçim zamanı geldi çattı değil mi? Panik yok, işte size meslek seçiminde yardımcı olacak 7 detay.

1. Kişiliğinizi Tanımak En Doğrusu

Bir insanın seçeceği meslek ile kişiliğinin doğru orantıda olması demek, o meslekte hayatı boyunca mutlu ve başarılı olması demektir. Bu nedenle meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli detay meslek ve kişilik özelliklerinin uyuşma göstermesidir.

hedef

2. Yeteneklerinizi Belirleyin

Bir mesleğe ilgi duyuyor olabilirsiniz; ancak mesleğin gerektirdiği yetenekler sizde mevcut değil ise sizin bu meslek ile mutlu olma şansınız neredeyse hiç yok demektir. Örneğin çizim yeteneği hiç iyi olmayan birinin mimarlık ile mutlu olma ihtimali oldukça düşüktür. Bu nedenle olmak istediğiniz meslek ve yeteneklerinizin uyum gösterip göstermediği hakkında kendinizi sorgulamakta fayda var.

hedefler

 

3. İlgi Alanlarınızı Tanıyın

Eğer ki bir meslek konusunda yeteneğiniz yok ise bu kez ilgi alanlarınıza yönelmek doğru bir karar olacaktır. Hangi işte çok fazla çaba harcasanız bile bundan zevk alıyor, severek yapıyorsanız o meslek sizin için doğru olabilir.

hedefler

4. Mesleğin Size Katıp Sizden Alacaklarını Sorgulayın

Bir mesleğe oldukça ilgi duyuyor olmanız bile yeterli olmayabilir. Şöyle ki o mesleğin size duygusal, sosyal ve ailesel yaşantınıza etkilerini düşünmeniz gerekir. Eğer seçmeyi düşündüğünüz meslekte çok fazla rekabet ortamı varsa bu sizin duygusal yönden yıpranmanıza neden olacaktır. Eğer seçmeyi düşündüğünüz meslek, uzun mesai saatlerine sahipse bu sizin sosyal hayattan geri kalmanıza ve ailesel yaşantınızın kötüye gitmesine neden olacaktır.

hedef koymak

5. Mesleğin Çalışma Ortamını İnceleyin

Gerekirse etrafınızda bu mesleğe sahip bir insanın çalışma alanını ziyaret edin ve günü orada geçirin. Hayatınız boyunca böyle bir çalışma ortamında zaman geçirip geçirmeyeceğinize net olarak, yaşayarak karar verin.

hedef

6. İş Bulma ve Maaş İmkanı

En önemli detaylardan birine geldi sıra. Elbette ki hiç kimse sadece mutluluk olsun, hobi olsun diye çalışmıyor. Seçeceğiniz mesleğin, hayatınızı idame ettirebilmenizi sağlayacak kadar güçlü bir kaynak olması gerekmektedir. Bunun için mesleğin yaşadığınız ülkede ne kadar rağbet gördüğünü, kişiye ne imkanlar sağladığını iyi araştırmanız gerekmektedir.

ofis

 

7. Puana Göre Meslek Seçme İhtimalini Çıkarın

Yıpratıcı bir sınav döneminin sonrasında üniversite tercihi zamanlarında birçok öğrencinin düştüğü en büyük hatalardan biri, puanı hangi bölüme uygunsa o bölümü okuyup meslek sahibi olmaktır. Bunu ilk zamanlar anlayamasalar bile hayata atılıp mesleğin başına geçtiklerinde mutsuz olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bunun yaşanmasını kimsenin istemeyeceğini varsayarak şimdiden uyarmak isteriz, puana göre değil, akıl ve kalbinize göre seçimler yapmalısınız.