Mevsimi Geldi: Evde Domates Salçası Nasıl Yapılır 9 Püf Noktası

Her şeyi zamanında tüketmenin ne kadar önemli olduğunu, birçok yiyeceğin lezzeti ve besin değerlerinin ancak zamanında ne kadar yüksek olduğunu biliyor; bunun için birçok yiyeceği dondurucularda saklamayı hedefliyoruz.

Zorlu ve çetin bir kış mevsimine lezzet katabilmek için yaz aylarında bolca çalışmak, kış hazırlıklarını iyi yapmak lazım değil mi? Siz de böyle düşünüyorsanız kış hazırlıklarının en başında domates salçası yapmanın geldiğini bilirsiniz. Öyle ya; konserveler yerine, gerçekten yaz mevsiminde yetişmiş domateslerden yapılmış, hiç katkı maddesi bulunmayan salçaları tercih etmek gerekir.

Kış aylarında da tıpkı yazda olduğu gibi leziz menemenler, domatesli makarnalar yapabilmek, kahvaltıda ekmek üzerine sürüp bayılarak tüketebilmek için en güzel domatesler seçilsin ve domates salçası olmak için sıraya girsin! Kıpkırmızı, mis gibi domatesler ile kaynayan kazanlar ile size mutluluk bile vaat edebiliriz!

Peki nedir domates salçası yapmanın püf noktaları? İyi bir domates salçası yapabilmek için nelere dikkat edilmelidir? İşte cevaplar:

1. Seçerken Dikkat Edin

Unutmayın, hemen yemek için domates almayacaksınız. Salça yapımı için alacağınız domateslerin olgun olmasına dikkat edin. Olgun; ama çürük olmayan domatesleri salça yapımında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

domates-dilimleme

2. Farklı Cinsler Olabilir

Tüm domatesleri aynı cinsten seçmek yerine farklı cinslerde seçimler yapabilirsiniz. Böylece farklı tat ve aromalar elde edebilir, sonuçların daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

domates-sosu

3. Kaynatırken Dikkat

Kaynatma işlemi için salça olacak domates miktarına göre uygun büyüklükte bir tencere seçin böylece kaynama sürecinin daha rahat olmasını sağlayın. Salçanın lezzetini kaybetmeden iyi bir kıvam alabilmesi mutlaka kısık ateş üzerinde kaynamaya bırakılması gerekir. Ocağı kısık ateşte ayarlayın ve mutlaka başında bekleyin.

domates

4. Kaşık Tercihi Önemli

“Salçanın kıvamı ile lezzeti ile kullandığım kaşığın ne ilgisi olur canım!” demeyin. Kaynama sırasında salçayı karıştırırken metal kaşık yerine mutlaka tahta kaşık kullanmaya özen gösterin. Metal kaşık, salçanın sulanmasına neden olacak, tahta kaşık ise kıvamın korunmasını sağlayacaktır.

domates

5. Tuzu Ayarlayın

Salça yapımının en önemli noktalarından biri de tuz miktarını iyi ayarlayabilmektir. Az tuz kullandığınızda salçanın ömrünü kısaltır, çok çabuk küflenmesine neden olabilirsiniz. Tuz miktarını daha fazla tutarak salçanızın saklama ömrünü uzatmanız mümkündür. Aynı zamanda normal tuz yerine iri tuz kullanımı da salçanın ömrünü uzatan detaylar arasındadır.

domates

6. Bozulmaması İçin Bunları Yapın

Leziz domateslere o kadar emek verip kış boyunca tüketebilmenin hayalini kuruyorsunuz; elbette ki erkenden, hiç kullanamadan veda etmek istemezsiniz öyle değil mi? Bu tehlikeyi önleyebilmek, domates salçasının ömrünü uzatabilmek için kavanozlarken içerisine bir miktar zeytinyağı ya da eritilmiş tereyağı, bir miktar da kekik ekleyin. Böylece küflenme ihtimalini yok ederek saklama süresini uzatabilirsiniz.

domates maskesi

7. Kavanozlara Dikkat

Kullanacağınız kavanozlara salçaları doldurmadan önce iyi bir temizlik yaptığınızdan emin olun. Kavanozları çok sıcak suda yıkayın ve mutlaka iyi bir şekilde kurutun. İç kısmına eliniz ile temas etmeyin.

salça nasıl saklanır

8. Kapaklara Dikkat

Kavanoz kapaklarının tercihi de en az kavanozlar kadar önemlidir. Evinizde daha önceden kalmış, kullanmış olduğunuz kapakları tercih etmek yerine kullanılmamış, yeni kapaklar almaya özen gösterin.

kavanoz

9. Mutlaka Ters Çevirin

Salçaları doldurduğunuz kavanozlarda sadece salça mı var sizce? Kavanoz içerisinde kalmış kaçak hava dalgaları da olabilir mi mesela? Kavanoz içerisinde hava kalmaması için salçaları kavanozlara doldurduktan sonra kapaklarını kapatın. Soğutmadan ters çevirip öyle bekletin. Böylelikle havası çıkmış olacaktır.