Meyve ve Sebze Tüketirken İşinizi Kolaylaştıracak 10 Yardımcı Fikir

Mutfakta işinizi kolaylaştıracak püf noktaları ile yemek yapmayı daha da pratik bir hale getirmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse, önerilerimizi hemen hayata geçirmeye başlayın, mutfakta keyfinizi artırın…
nar-ayiklama
1. Kabak ve mısır gibi sarı ve turuncu sebzeleri haşlarken, suya birkaç yemek kaşığı şeker eklerseniz sebzelerin tatlılığını ortaya çıkarmış olursunuz.
2. Sebzeleri buharda pişirmek için size kolay bir yol öneriyoruz: Sebzeleri buzdolabı poşetine koyup kenarlarından 1.5 cm yarık açın. Mikrodalgada 2-3 dakika ısıtın. Bu şekilde sebzeleriniz buharda lezzetlenmeye daha hazır hale geleceklerdir.
3. Nar yemeyi çok seviyor ama ayıklamaktan çıkarmaktan nefret mi ediyorsunuz? Kolay yolu var, hemen izleyin.
MigrosTV videosu gelecek:
4. Acı biberi doğramadan önce, elinize biraz ayçiçeği yağı sürün. Böylece cildinize acı geçmemiş olur.
5. Ağzı kapaklı cam bir kavanozun içine su koyup limonlarınızı içinde bekletirseniz, normalde elde edeceğinizin iki katı limon suyu elde edersiniz.
6. Muzu daha hızlı olgunlaştırmak istiyorsanız, muzu kağıt poşete elmayla birlikte yerleştirin. Elmanın içindeki gaz, muzun olgunlaşmasını arttıracak.
7. Domatesleri dolapta saklamayın. Diriliğini bozar. Direkt güneş ışığı almayan kuru ve serin bir ortamda muhafaza edebilirsiniz.
8. Limon sıkacağınız yok mu? Limonu 10 saniye mikrodalgada pişirin. İkiye bölün ve maşayla sıkın.
9. Turunçgilleri diğer meyvelerden ayrı bir yerde saklayın. Turunçgiller diğer meyvelerin hızlı olgunlaşmasına sebep olur.
10. Taze sebze ve meyveler tüketin. En lezzetli yemekler taze ürünlerle hazırlanır. Yemek menünüzü, mevsime göre hazırlamaya özen gösterin. Mevsim sebze ve meyveleri yemeğinize harika bir tat katacak.