Meyve ve Sebzeleri Taze Tutmanın 6 Yolu

Meyve ve sebzeler, hayatımızın olmazsa olmaz yiyecekleri arasında yer alır. Lezzet ve vitamin dolu bu canlılardan olabildiğince farklı tarifler hazırlayarak sofralarımıza renk ve sağlık katarız. Peki onları muhafaza ederken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz? Neler yapmalı da meyve ve sebzelerin ömrünü uzatmalı, gereksiz çürümelerin önüne geçebilmeliyiz?

İşte etkili öneriler:

1. Sarımsak ve Soğanlar

Sağ elimde sarımsak, sol elimde soğan; hangi yemeğe eklesek de tatlandırsak!
Konmadığı her yemeğin boynunu bükük bırakan, konduğu her yemeğin lezzetini şahlandırıp leziz aromalar yaratan bu iki kahramanın ömrünü uzatabilmek, en iyi şekilde saklayabilmek için mutlaka karanlık bir bölgeyi onlara ayırmanız gerekir. Geniş, ışıksız bir bölgede bulunan soğan ve sarımsakları uzun zaman taze tutabilmeniz mümkündür.

sarimsak

 

2. Patatesler

Kızartması, fırınlaması, haşlaması her hali ile bayıldığımız patatesleri lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden uzun süre saklayabilmek için evinizin kuru ve güneş almayan bir köşesini onlar için ayırmalısınız. Ahşap ya da plastik kutular içerisine de koyduğunuzda patateslerin uzun süre sizle kalmasını garantileyebilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak da patateslerin yanına 1-2 adet elma koymak. Bu yöntem ile de patateslerin ömrünü uzatmanız mümkündür.

tatli-patates-nedir

3. Üzümler

Yaz mevsiminin en lezzetli tanelerinden olan üzümlerin yolunu bütün kış bekleyenler olduğunu biliyoruz. Eh, kavuşmuşken erken kaybetmek olmaz değil mi? Üzümlerin ömrünü uzatabilmek için polietilen torbalar ya da streç filmden yararlanabilir uzun süre çürümeden, sulu ve taze lezzetini koruyabilirsiniz.

tazeuzum

4. Kuşkonmazlar

Gönlümüzün sultanı kuşkonmazları, âdeta bir çiçek gibi saklamanız gerektiğini biliyor musunuz? Birçok tarife olan uyumu, kattığı şifaya teşekkür eder gibi onu su dolu bir bardak içerisine çiçek buketi gibi yerleştirerek ömrünü uzatabilirsiniz.

kuskonmaz3

5. Muzlar

Muzları dolaba koyup ömrünü uzatmayı hedeflerken aslında çürümesini hızlandırdığınızı biliyor muydunuz? Yanlış okumadınız, çünkü buzdolabının soğukluğu muzun içerisindeki bir enzimi harekete geçirir ve kabuğundaki fenollerin polimerleşmesine nedene olur. Böylece muz kabukları birkaç saat içerisinde kahverengi bir hal almaya başlayabilir. Bu durumu önleyebilmek için muzu direkt olarak buzdolabına bırakmak yerine bir saklama kabı içerisine koyup soğumaya öylece bırakarak ömrünü uzatmaya yardımcı olabilirsiniz.

muz

6. Yeşil Yapraklılar

Yeşil yapraklı sebzeler, en çok özen bekleyen yiyecekler arasında yer alır. Yeşil yapraklıları dolapta saklarken kuru ve serin bir bölüm hazırlamanız gerekiyor. Kuru olması için sebze kurutucusundan geçirebilir ya da kâğıt havlu ile tek tek kurutabilirsiniz. Daha sonra kuruttuğunuz sebzeleri kâğıt havlulara sararak havasını aldığınız kilitli buzdolabı poşetlerine yerleştirebilir uzun süre tazeliklerini koruyabilirsiniz.