Minik Dostunuzun Karnını Doyururken Dikkat!

Hayvan dostlarımızın, evlerimizin neşe kaynağı olduğu su götürmez bir gerçek. Dostlukları ile bizi mutlu ederler, kendimizi asla yalnız hissettirmezler. Sevgilerini koşulsuzca hissettirirler. Karşılığında yalnızca ilgi ve sevgi beklerler. Minik dostlarımıza bekledikleri ilgiyi vermek için beslenmelerine de dikkat etmek gerekir. Doğru beslenmeleri, sağlıkları açısından çok önemlidir. “Ne versem yiyor” demekten vazgeçmeli, sevimli hayvan dostunuzun karnını doyururken ona aslında kötülük yapmamalısınız. Evcil hayvanınızı beslerken, bu besinlere dikkat etmeli ve uzak durmalısınız.

kedi maması

Tavuk ve Kuzu Kemikleri ile Balık Kılçığı: Kemikler ve kılçıklar evcil hayvanınızın sindirim sisteminde tıkanma ve yırtılmalara sebebiyet verebilir. Bu tıkanıklık ve yırtılmalar evcil hayvanınızın sürekli kusmasına, enfeksiyona kapılmasına neden olur.

kedi beslenmesi

Çiğ Yumurta: Çiğ yumurtada bulunan avidin enzimi B7 vitamini ile vitamin H’nin yararını azaltır. B7 ve vitamin H’den yeteri kadar yararlanamayan evcil dostunuzun deri ve tüy problemleri ortaya çıkmaya başlar.

kediler ne yer

Laktoz İçeren Süt ve Süt Ürünleri: Bazı kedi ve köpeklerde yeterli miktarda lactase enzimi yer almayabilir. Bu enzim, sütün içerisinde bulunan laktozun parçalanmasını ve sindirimini sağlar. Ancak evcil hayvanınızda bu enzim yeterli miktarda bulunmuyorsa, hayvan dostunuzun sindirim sistemi bozulacaktır. Bozulan sindirim sistemi birçok bakterinin atağa geçmesine ve çeşitli hastalıkların yayılmasına neden olacaktır. Bu nedenle laktoz içeren süt ve süt ürünleri yerine laktozsuz ürünleri tercih etmelisiniz.

Milk splash macro with space for text

Turunçgiller: Turunçgillerin içerdiği yağlar bulantı ve kusmaya neden olabilir.Bol miktarda C vitamini içerdiği düşünülerek evcil hayvanınıza yedirdiğinizde aslında onu istemeden hasta etmiş olursunuz.

kedi sağlığı

Soğan ve Sarımsak: Soğan ve sarımsak içerdikleri bazı maddelerden dolayı toksiktirler. Çiğ ya da pişmiş olmaları fark etmeksizin tüketildiği takdirde kansızlığa neden olurlar. Özellikle kediler soğan ve sarımsak konusunda köpeklere göre çok daha hassastır. Ancak bu köpeklerin etkilenmediği anlamına gelmez.

garlic and onion isolated on white

garlic and onion isolated on white

Karaciğer: Fazla miktarda tüketilen karaciğer, evcil hayvanlarda A vitamini zehirlenmesine neden olur. A vitamini zehirlenmesi kemiklerde kırılmalara, kas ve iskelet sisteminde bozukluklara neden olur.

kedilerin beslenmesi

Şekerli Gıdalar: Şekerli gıdalar evcil hayvanlarda diyabete neden olurlar. Diyabet sonucu evcil hayvanınızın birçok organında hasar meydana gelebilir. Bu hasarlardan biri de gözlerde gelişen körlüktür.

kedi

Çiğ Balık: Çiğ balık tüketimi hayvanlarda B1 vitamini eksikliğine sebep olur. B1 vitamini eksikliği ise, iştahsızlığa ve epilepsiye yol açar. Çiğ balığın sıkça verilmesi ise, ilerleyen zamanlarda ölüme sebebiyet verir.

kedi çiğ balık

Hayvansal yağ parçaları: Tavuk derisi, kuzu sakatatları, etlerin yağlı parçaları özellikle köpeklerde şiddetli bulantılara sebep olur. Pankreaslarının zarar görmesi sonucunda akut pankreatit rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle özellikle köpek dostlarınızın hayvansal yağ parçaları ile beslenmemesine dikkat etmelisiniz.

sadık dostlarımızın beslenmesi

Evcil hayvanınızı mutlu etmek ve doğru beslemek istiyorsanız, Migros TV’nin leziz bir önerisi var! Enfes bir köpek kurabiyesi için tıklayın!