Mısır Nişastasının 8 Kullanım Alanı

Genellikle yemeklerde malzeme olarak kullanıldığını bildiğimiz mısır nişastası; aslında temizliğe kadar birçok alanda oldukça yararlı bir malzeme. Sıradaki yazımızda mısır nişastasının birbirinden farklı 8 kullanım alanını sizin için derledik. İşte mısır nişastasının çözüme kavuşturan, etkili yöntemleri…

1. Cam Silmek İçin Kullanın

Cam silmek, ev işleri arasında en çok özen isteyenlerden biridir. Bunu kolaylaştırabilmek için mısır nişastasının gücünden yararlanmaya ne dersiniz?
Cam silmek için hazırladığınız suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar mısır nişastası katın. Böylece kirleri daha kolay çıkartacak ve iz kalmayan bir temizliğe kavuşacaksınız.

2. Gümüş Parlatmak İçin Kullanın

En sevdiğiniz gümüş eşyalarınız, zamanla kararma gösterdi diye çok üzülüyorsanız çözümü burada! Bir miktar su ve mısır nişastasını karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bu su ile kararan gümüşlerinizi temiz bir bez yardımıyla silin. Bu kolay yöntemle gümüşlerinizi ilk günkü ışıltılarına kavuşturabilirsiniz.

3. Ayakkabı Kokularına Son Vermek İçin Kullanın

Kötü kokan ayakkabı, birçok insan için çözülmeyecek gibi görülen problemler arasındadır; ancak çözüm, mısır nişastasında gizli olacak kadar basittir. Kötü kokan ayakkabının içerisine bir miktar mısır nişastası koyun ve bir gece bekletin. Bu işlem sayesinde mısır nişastası, kötü kokunun tümünü emecek ve ayakkabılarınızın âdeta yenilenmesine yardım edecektir.

4. İdeal Bir Çorba Kıvamı Yakalamak İçin Kullanın

Pişirdiğiniz çorbanın kıvamı içinize sinmediyse tüm çorbayı dökmeyi aklınızdan bile geçirmeyin; çünkü bu basit yöntem çorbanızı kurtarmaya yetecek! Kıvamından memnun kalmadığınız çorbanın içerisine bir miktar mısır nişastası ekleyerek ideal bir kıvam yakalayabilirsiniz.

5. Zemin Seslerini Yok Etmek İçin Kullanın

Bazı evlerin parkelerinde yürürken çıtır çıtır sesler çıkar. Eğer ki siz de bu dertten rahatsızsanız mısır nişastası derdinize deva olabilir. Parkelerin üzerine ya da arasına bir miktar mısır nişastası dökerek parkede oluşan seslerin kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

6. Saçlarınızı Temizlemek İçin Kullanın

Sular kesildi ya da bir yere acilen yetişmeniz gerekiyor ve yağlanan saçlarınızı yıkayacak imkânınız yok. Bu gibi durumlarda mısır nişastası ile pratik bir çözüme ulaşmak mümkün. Yağlanan saçlarınızın diplerine mısır nişastası serptikten sonra fırça ile fırçalayın. Böylece yağlanmayı yok edecek ve daha temiz saçlara kavuşabileceksiniz.

7. Yağ Lekelerini Çıkarmak İçin Kullanın

İnatçı bir yağ lekesi ile başa çıkmak, en zor konulardan biridir. Mısır nişastası ise bu durumu kolayca çözmek mümkün. Yağ lekesinin üzerine bir miktar mısır nişastası döküp 20 dakika kadar beklettikten sonra yağ lekesinin mısır nişastası tarafından tamamen emildiğini görebilirsiniz.

8. Güneş Yanıklarını İyileştirmek İçin Kullanın

Güneş yanıklarını iyileştirmek denince akla gelen ilk malzemelerden biri yoğurttur; ancak burada bir gizli kahraman daha var! Mısır nişastası ve suyu karıştırıp macun haline getirdikten sonra yanık olan bölgenin üzerine sürün. Böylece yanık etkileri azalacak, cildiniz rahatlayacaktır.