Mısır Pişirmenin 6 Püf Noktası

Yolda giderken bir anda yükselen mısır kokusuna büyülenmişçesine kapılıp gittiğiniz oldu mu? Eğer siz de mısırın her halini seviyor, onu gördüğünüzde dahi mutlu oluyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olabilir.
Mısır, tüm sene boyunca yolu gözlenen lezzetlerden biri olduğundan onu hakkıyla pişirmek, tadanlarını mutlu etmek gerekir. Kimi zaman sahil sohbetlerinin eşlikçisi, kimi zaman balkon keyiflerinin tamamlayıcısı, kimi zaman da sokakta oynayan çocukların doyurucusu olan nefis mısırları daha nefis hale getirecek pişirme önerilerine gelin birlikte bakalım…

  1. Seçerken Dikkat Edin

Lezzetli mısır yiyebilmek için pişirme aşamasından daha önemli olan seçim aşamasında dikkatli olmanız gerekir. Mısırın iri taneli olmasına ve koçan kısmının kuru olmamasına, yapraklarının parlak, püsküllerinin açık kahverengi olmasına dikkat edin. Aynı zamanda tanelerinin beyaz renge yakın olmasının mısırın bol sütlü olduğunu gösterdiğini unutmayın.

  1. Düdüklü Tencere Kullanın

Mısırın lezzetli olması için en az 1 saat boyunca haşlamanız gerekir. Aksi takdirde mısır taneleri sert kalır ve yeme sırasında hem lezzetsiz olmasına hem de yerken sıkıntı yaşanmasına neden olursunuz. Mısırı haşlamak için normal tencere yerine düdüklü tencereden yararlanarak hem zaman tasarrufu yapmış olursunuz hem de daha kusursuz sonuçlara ulaşırsınız.

  1. Tuz Atmayın

Mısır pişirme sırasında en sık düşülen hatalardan biri de pişirme suyuna bir miktar tuz atmaktır. Atılan tuz, mısırın pişme süresini uzatacağından bu alışkanlıktan vazgeçmeli, tuzlamak için tüketme anını seçmelisiniz.

  1. Su Miktarını İyi Ayarlayın

Haşladığınız mısırın kusursuz bir lezzete sahip olması için haşlama suyunun mutlaka yeterli olması gerekir. Bunun için mısırların üzerini 2 parmak geçecek kadar su eklemeniz mısırların iyi bir şekilde pişmesini sağlayacaktır.

  1. Bir Bardak Süt Ekleyin

Süt mısır, süt mısır! Her zaman daha fazla rağbet gören sütlü mısıra küçük bir hile katarak daha fazla süt içermesini sağlamaya var mısınız? Mısırın haşlama suyuna bir bardak süt ekleyerek mısıra daha sütlü bir lezzet kazandırabilirsiniz.

  1. Közleyecekseniz Uzaklaşmayın

Mısır pişirmenin en dikkat gerektiren yöntemlerinden biri de közlemektir. Közlenmeye başlanan mısırlar yaklaşık 10 dakikada pişer; ancak 2 dakikada bir çevirerek mısırların yanmasını önlemeniz gerekir. Bu nedenle közleme sırasında mısırları yalnız bırakmamanız gerekir. Aynı zamanda közleme sırasında mısırların üzerinde tereyağı eriterek daha lezzetli olmasını sağlar, mısırların kurumasını önleyebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise mısırları yanmadan önce ateşten almaktır. Bu konuda renk değişimine odaklanmanız gerekir. Mısırlar altın sarısı rengini aldığında kararmaya dönmeden ateşten alın ve keyifle tüketin.