Mucize Yöntemler: Halının Üzerindeki Zor Lekeler Nasıl Çıkar?

Ah şu halılar, tüm evin yükünü çekmezler mi? Kedi köpek gelir tüy kapar, çoluk çocuk gelir lekelenir, temizliğe fırsat olmaz toz duman olur. Evimizin çilekeş üyesi olan halılardan bahsetmek istedik bugün. Halıların üzerindeki farklı lekeleri çıkarmanın yollarını araştırdık sizin için. Eğer elinizin altında malzemeniz kalmadıysa, mutfağınızdakilerle idare edebilirsiniz.

Kahve ve Çay Lekeleri

En inatçı olanlarından. Bıraktığı sarı lekeler dillere destan zaten. Bu lekeleri çıkarmanın basit yollarından biri beyaz sirke ve su karışımı. Bu ikisini çalkalayıp lekeye sıkın sonra silin.

kahvenin yararları

Köpek Pisliği ve Yiyecek Artıkları

Belki evcil hayvanınızın bir anlık heyecanının kurbanı olmuş olabilir halınız 🙂 Ufak bir pisleme, evinize anında kötü koku olarak yayılacak malum; üstelik silseniz bile. Bunu önlemek için, lekeyi güzelce sildikten sonra üzerine karbonat dökün. Karbonat biraz beklesin, sonra elektrik süpürgesiyle vakumlayın. Kokuyu emecektir. Bu arada kabartma tozu da işe yarayabilir. Yapılışını izlemek için tıklayın.

köpek

Yapışan Sakız

Halıya yapışan sakızı temizlemenin çok pratik bir yolu var. Şu videomuzda görüntülü olarak anlattık. Tıklayıp, izleyebilirsiniz.

sakiz

Oje Lekesi

Çıkması en zor lekelerden biri oje lekesi. Çıkarmak için şu yöntemi deneyebilirsiniz; deterjan, su ve sirke. Karışımı çalkaladıktan sonra bir süngere dökün ve lekeli bölgeyi silin. Leke çıkacaktır.

oje

Pratik çözümler, hayat kolaylaştıran öneriler ve çok daha fazlası sizi MigrosTV‘de bekliyor. Takip ediyorsunuz zaten değil mi? 😉