Mükemmel Bir Kek Yapmanın 10 Püf Noktası

Kek yapmak, tarifte kolay görünse de aslında oldukça zordur. Çoğu zaman hamurunu tutturamayız, ya fazla kabarır ya hiç kabarmaz, ya kenarları yanar ya da içi pişmez… Biz de bu sebeplerden ötürü, sizler için 10 adımda nasıl mükemmel kek yapılacağını derledik.

kek-yapimi

1. Kek yapmaya başlamadan önce tüm malzemeleri buzdolabından çıkarın.  Oda sıcaklığında malzemeler çok daha kolay karışır.

2. Tereyağı ve şekeri 10 dakika kadar güçlü bir biçimde çırpın.

3. Unun tarihini kontrol edin. Un ne kadar taze olursa kekiniz o kadar güzel olur.

4. Elinizdeki tarife sadık kalın. Malzemeleri eksik ya da fazla kullanıp talimatları takip etmezseniz keki tutturamazsınız.

5. Malzemeleri ölçerek kullanın. İyi bir kekin sırrı malzemelerin oranından geçer. O yüzden tarifte verilen tüm gramajlara uygun hareket edin.

6. Kuru malzemeleri sıvılara eleyerek ekleyin. Bu topaklanmayı ve kek hamurunun sönmesini önler.

7. Nazik bir biçimde karıştırın ve karıştırırken kauçuk bir spatula veya büyük metal kaşık kullanın. Aşırı karıştırmayın.

8. Doğru pasta kalıbı kullanın. Yanlış boyutta bir kek kalıbı kullanırsanız kekinizin pişmek için daha az veya daha fazla süreye ihtiyacı olacaktır. Siyah kalıplar, düz metallerden daha fazla ısınır. Bu nedenle çıkarmadan önce kontrol etmek gerekir.

9. Fırınınızı tanıyın. Çoğu kek, yaklaşık 180 veya 160 derecede pişirilir. Fırınınızın ısı ayarının doğru olduğundan emin olun.

10. Fırının orta rafını kullanın.

İşte mükemmel bir kek yapmanın sırları! Herkese afiyet olsun.