Mükemmel Çay Demlemenin Püf Noktaları

Soğuk kış günlerinin sıcacık dostu, ısrarlı davetlerin ‘içilmeden bırakılmayan’ lezzeti… Geleneksel içeceklerimizden biri halis muhlis tavşankanı Türk Çayı‘mızla karşınızdayız. Günde belki pek çok kez demlediğimiz, ikram ettiğimiz çayın daha aromalı ve daha lezzetli olması için ipuçları derledik size.

1- Su, Çay ve Çay Takımı!

Çay ne kadar kaliteliyse, kireçli suya karşı da bir o kadar dirençli olur. Çay demliğinin metal olmamasına ve deterjanla yıkanmamasına dikkat etmenizde fayda var. Gümüş çaydanlık kullanıyorsanız içinin porselen olması çayın aromasına olumlu etki edecektir. Günden güne gelişen teknolojik aletler sayesinde çaydanlıkların yerini ‘çay makinaları‘nın aldığını da belirtmeden geçmeyelim. Eğer geleneksel demleme yöntemlerinin dışına çıkmak isterseniz Sadece Migros’ta bulabileceğiniz Touch Me Çay Makinası ile mutlaka tanışın.

2- Beklemiş Su Hezimeti!

Çayı, beklemiş su ile demlemekten kaçının. Mineraller açısından zengin bir suyla demlerseniz, aromasındaki farkı hemen hissedersiniz. Birkaç dakikada kaynayan su ile demlenen çay en ideal olanı diyebiliriz.

3- Demliği Önceden Isıtın!

Daha önce denediniz mi bilmiyoruz ancak demliği önceden ısıtmanızda fayda var. Nedeni ise şu; su dökerken demlik hızlı bir şekilde ısı kaybeder. Kaybolan ısının üzerine eklenen su, çayın lezzetini de beraberinde götürür.

çay püf noktası

4- Çay Miktarına Dikkat!

Çay demlerken ne kadar suya kaç gr çay atmalıyım?” sorusunun yanıtında sıra. Uzmanlara göre ideal olan 100 ml suya 2 gr. çay atılması.

5- Çay Demlemenin Sürpriz “Aman Dikkat”i!

Stephan Reimertz‘in ‘Çayın Kültür Tarihi‘ adlı kitabında dördüncü unsur olarak belirttiği bir element; hava! Kaynayıp soğumuş su ile çay demlemekten kaçının. Çünkü bu su, daha az oksijen barındırır ve havası kaçmış su, çayın aromasını bozar.

Şu havalar, şöyle güzel bir demli çayı hak etmiyor mu sizce de? Gelin  bir güzel çay ziyafeti verelim kendimize, içimiz ısınsın. A bu arada, çayın yanına nefis böreklerimizden de almak ister misiniz?

6-  Çayın Acımsılığını Azaltmanın En ‘Şeker’ Yolu!

Bir de önerimiz var. Diyelim ki çayı demlediniz ancak sohbete dalıp çok beklettiniz. O zaman 1 tatlı kaşığı şekeri çaydanlığın üstüne ekleyin ve karıştırmadan bırakın. Şeker, acılığı alacaktır!

Kalbinizdeki ‘mutluluk aroması‘ her daim lezzetli; fincanlarınız huzurlu ve bereketli olsun!