Mükemmel Et Pişirme Sanatı

 Mükemmel bir et pişirmek istiyorsanız önce kasabınızdan ne isteyeceğinizi biliyor olmalısınız. Gerisi kolay, çünkü hepsini adım adım anlatacağız. Mükemmele ulaşmaya çalışırken tercih etmeniz gereken etler, tek başına yendiğinde bile en lezzetli yemekler arasında olan kemiksiz pirzola veya kontrfile. Birini seçin ve marketinizin kasabına kendinizden emin bir şekilde yaklaşın.

et pişirme sanatı

Eti aldınız, eve geldiniz, şimdi etinizi paketinden çıkarın ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Korkmayın, bozulmayacak. Tam tersine, biraz ısınması etin çevresinde çok lezzetli, kuru bir katman oluşmasını sağlayacak.

etin lezzetli olması için

Fırınınızı önceden 260 derecede ısıtın. Etinizi tavaya koymadan hemen önce üzerini kaya tuzu ve taze çekilmiş karabiberle çeşnilendirin. Biraz daha önce çeşnilendirmek bile etin dokusunu değiştirebilir. Tuz konusunda elinizi korkak alıştırmayın, iyi bir et düşündüğünüzden çok daha fazla tuzu kaldırabilir. Bu aşamada içinizden ete mutfağınızdaki diğer baharat ve soslardan eklemek gelebilir. Kendinizi tutun. İyi kalitede bir et pişirirken onu sarımsak veya köri gibi baskın tatlarla gölgede bırakmak istemezsiniz. Bize güvenin, tuz ve karabiber yeterli olacaktır.

et yemekleri

Mümkünse dökme demir bir tavayı yüksek ateşin üzerinde ısıtın. Çok az zeytinyağı dökün ve yağdan dumanlar çıkmaya başladığında eti çeşnili tarafı alta gelecek şekilde tavaya koyun. İki dakika boyunca çevirmeden, yerini değiştirmeden yüksek ateşte pişirin. Bu sırada üstte kalan tarafı da çeşnilendirin.

pirzola nasıl yapılır

İki dakikanın sonunda bir maşa yardımıyla eti ters çevirin ve vakit kaybetmeden tavayı olduğu gibi önceden ısıttığınız fırına koyun. Tavayı tam iki dakika fırında bekletin.

Not: Eğer etinizi orta ya da iyi pişmiş yemeyi tercih ediyorsanız fırına koymak yerine tavada ters çevirin ve en kısık ateşte, iki dakikaya bir çevirerek içinize sinene kadar pişirin.

Eti maşa yardımıyla fırından kesme tahtasına alın ve bir süre rahat bırakın.

ÖNEMLİ: Dokunmayın! Kesmeyin, kıpırdatmayın, bastırmayın. Etinizin mükemmel ısıya ulaşması için sabırlı davranın. Eğer eti fırından aldığınız gibi keserseniz tüm suyunun boşa gitmesine neden olursunuz. Hâlbuki 10 dakika kendi ısısında pişmeye devam eden bir et çok daha lezzetli olacaktır.

Başından ayrılamıyorum, bakmaya doyamıyorum, illa bir şeyler yapacağım bu ete diyorsanız; etin üzerine bir kaşık tereyağı koyup erimesini seyredebilir, 10 dakikanın sonunda etinizi dilimleyip dilediğiniz garnitürle servis edebilirsiniz.

Artık et pişirme ustası olduğunuza göre sofranızı renklendirecek bu et tariflerini en iyi şekilde uygulayabilirsiniz!

etli yemekler

“İyi et iyi gelecek” diyor ve kısıtlı zamanda mükemmel bir et pişirmek isteyen herkesi Migros Sanal Market‘e bekliyoruz.