Hafta Sonuna Yakışır: Mükemmel Kekler İçin 5 Pişirme Tüyosu!

Pilavın tane tane olması kadar kekin kabarması ve kahvenin köpüklü olması da bir ‘marifet’ sembolü. Eğer bu aralar kek ile savaş halindeyseniz ve bir türlü istediğiniz kabarıklığa ulaşamıyorsanız, bir de bunları deneyin.

1- Oda Sıcaklığına Yumurta!

Tereyağının oda sıcaklığına inmesi kadar, yumurtanın da kıvam konusunda önemli olduğunu biliyor muydunuz? Buzdolabından direkt çıkardığınız yumurtayı harca katmak yerine, ılık suda 5 dakika bekletip öyle karıştırın. Çok etkili olacaktır.

yumurta

2- Ölçüye Tam Uyun!

Göz kararı, bir çimdik, aldığı kadar, eser miktarda… Elimizin terazi hassaslığı ile nam salsak da iş kek olunca bazen minik pürüzler çıkabiliyor. Bunu önlemek için, kaşıktaki unun fazla kalan kısmını bir bıçak yardımı ile atın ve tam ölçüye uyun.

kek tarifleri

3- Yağı Sürerken Fırça Kullanın!

Yağlı kağıt ya da peçete ile sürmeye alışkınsanız yağı, bu alışkanlığı değiştirmenizde fayda var. Tencereyi yağlarken mutlaka fırça kullanın, daha iyi yayılacaktır.

kuru-meyveli-kek

4- Ara Ara Çevirin!

Pişirme sırasında bir süre geçtikten sonra -ortalama 10 dakika diyelim- kek kalıbını fırın içerisinde çevirin, yerini değiştirin. Kabarmasına da etki edecektir.

Cevizli Kek Tarifi

5- Kekleri Ters Çevirin!

Keki fırından çıkardıktan sonra, soğumaya bırakırken ters çevirin. Böylelikle kabarıklığı sönmeyecektir.

Üzümlü Kek Tarifi

Bu kadar kekten bahsetmişken, birbirinden leziz kek tarifleri ile sonlandıralım yazımızı. Pratik ipuçlarından yemek pişirme tüyolarına, aradığınız her şey MigrosTV‘de!