Mükemmel Salatalar İçin Bunları Yapın!

Ana yemeklerin yanına en basit şekilde hazırlanan yeşil salatalardır. Bazen salatalar tatsız, yumuşamış, kısacası tam kıvamında olmayabilir. Her yönden dengeli bir salata hazırlamak için işinize yarayacak dört ipucumuzu okuyun ve yemeyi sabırsızlıkla isteyeceğiniz salatalar yapmanın püf noktalarını öğrenin!

Dayanıklı yeşillik seçimi

Lahana, göbek salata, Akdeniz yeşillikleri, marul gibi çeşitlerden ortalama bir kombinasyon yapın.

salata

Güzelce yıkayın ve kurutun

Yeşilliğinizin daha diri görünmesi için buzlu su içerisinde 30 dakika kadar bekletin. Su, yaprakları canlandırırken, buz da çıtırlaşmasına yardımcı olacaktır. Daha sonra yaprakları salata kurutucusunda kurutun. Ekstra nem bulunmayan kuru yapraklarla salata yapmaya başlamak, salatanın yumuşak kıvam almamasında çok önemli bir adımdır.

salata-yapmak

Asidik ve kıvamlı salata sosu yapmanın formülü

Standart salata sosu tariflerindeki fazla yağ, az sirke ölçeklendirmesine bağlı kalmayın, daha fazla sirke kullanın. Mayonez, dijon hardalı veya ballı hardal gibi malzemeler katarak sosun, yeşilliklere daha kolay nüfuz etmesini sağlayın. Öğütülmüş karabiber ve tuz ekleyin. Tadını dengelemek için biraz şeker ve bal katın, isteğinize göre taze bitkiler ve baharatlar da ekleyebilirsiniz. Çeşitli malzemelerle hazırlanan sosları, salatanızda dengeli bir şekilde kullanmalısınız ki tadı ağırlaşmasın. Son olarak zeytinyağı ekleyin ve sosu çırpın.

salata-puf-noktasi

Büyük ve Geniş Kaselerde Hazırlayın

Her yönden muhteşem görünen bir salata hazırlamakta kararlıysanız, doğru kaseyi seçmekte nokta atışı yapmalısınız. Sığ hacimli, geniş ve büyük kaseler seçmek daha fazla yüzey alanı içerisinde salatayı karıştırmanızı sağlayacağından doğru seçim olabilir. Salata sosunu bir kaşık yardımıyla, dıştan içe doğru yuvarlak çizecek çekilde dökün ve yaprakları nazikçe alttan üstte çevirerek karıştırın.