Mum Lekesi Çıkarmanın 7 Yolu

Mum yakmayı sever misiniz? Renk renk, şekil şekil, farklı kokulara sahip mumlarla loş bir ortam sağlayıp fona da güzel bir müzik ekleyerek ruhunuzu iyileştirmeye çalıştığınız olur değil mi?

mum-lekesi-cikarma

Ruhunuzun iyileştiğini, sakinliği tüm bünyenizde hissederken o da ne? Bir anlık dikkatsizliğinizle eriyen mumu döktünüz! Eyvahlar mı olsun? Olmasın olmasın, keyfinizi hiç bozmayın; çünkü mum çıkarmanın pratik birçok yolu var, işte o yollardan 7 tanesi:

1. Ütü ve Kağıt

İhtiyacınız olan şeyler; ısıtılmış bir ütü ve kağıt havlu. Mum lekesi olan yüzey üzerine kağıt havluyu örtüp ütüleyin. Mum lekesi eriyip kağıt havluya sinecek ve kalıntıdan kurtulacaksınız.

mum-dekorasyon

2. Saç Kurutma Makinesi Yardımı

Kuruyan mum lekesi ile karşı karşıyaysanız saç kurutma makinesini silah gibi görme yanılsamasına gönül rahatlığı ile düşebilirsiniz.
Mum lekesini saç kurutma makinesi ile yumuşatın, sonrasında bir bez yardımı ile silin. Geri kalan lekeyi de 1/1 ölçek su ve beyaz sirke karışımı ile ıslattığınız biz bez yardımı ile silerek yok edebilirsiniz.

leke-cikarma

3. Buz Tutun

Eğer ki mum lekesi halı üzerindeyse lekeli bölgenin üzerine uzun süre buz kalıbı tutun, leke donarak kalıp haline gelecek ve dökülmeye başlayacaktır. Eğer ki dökülmezse lekeyi hafifçe kazıyın ve daha sonrasında süpürün.

mum

4. Mum Lekesi Mobilya Kumaşındaysa Eğer…

Mum lekesi, mobilya kumaşı üzerinde ise ütü ve kağıt ikilisini burada da uygulayabilirsiniz. Kalan izler için leke sökücüsü kullanıp mum lekesine veda edebilirsiniz.

mum-lekesi-nasil-cikar

5. Mum Lekesi Mobilya Üzerindeyse Eğer…

Öncelikle leke üzerinde uzun süre buz kalıbı tutun ve lekenin donmasını sağlayın. Sonrasında yüzeye zarar vermeyecek bir araç ile (kredi kartı, sert karton vb.) lekeyi hafifçe kazıyın. Ardından lekeli bölgeyi sıcak su ile ıslatın ve mobilya cilası ile mobilyanızı parlatın.

mum-lekesi

 6. Mum Lekesi Parke Üzerindeyse Eğer…

Bu yüzey için de en etkili yöntem buz kalıbı bekletmektir. Bu sayede leke kalıplaşıp yüzeyden kolayca kazınacaktır. Kazıma işleminde parkenizin zarar görmemesine dikkat etmeniz gerekir, eğer ki zarar oluştuysa bölgeye hemen parke cilası ile müdahale edebilirsiniz.

Kazıma işlemi tamamlandığında mum lekesinden hâlâ iz kaldıysa izopropil alkol yardımıyla silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

mumlar

7. Mum Lekesi Kıyafetleriniz Üzerindeyse Eğer…

Pantolon, gömlek, tişört gibi kıyafetlerinizin mum lekesine teslim olmasını istemezsiniz değil mi? O halde hemen müdahale edelim. Kıyafetlerinize bulaşan mum lekesini öncelikle bıçak gibi sert bir maddeyle dikkatlice kazıyın ve fazlalıkları alın. En başta bahsettiğimiz ütü-kağıt ikilisini burda da kullanabilirsiniz.

mum-sekilleri

Bir diğer yöntem ise biraz su ve karbonat karıştırmak. Hazırladığınız macunsu kıvam ile lekeli bölgeyi ovarak silin ve yıkayıp kurumaya bırakın. Mum lekesinin tamamen yok olduğunu göreceksiniz.