Mutfağın Hızlısı: Düdüklü Tencere Kullanımının Püf Noktaları

Düdüklü tencere; yemeklerin buhar gücü ile pişmesini sağlayan, besin değerlerini kaybetmeden sağlıklı ve hızlı bir sonuç veren iyi bir yardımcıdır. İyi bir tercih olmasının yanı sıra kullanımına dikkat edilmediğinde tehlikeli sonuçlar da doğurabilir. Bu nedenle kullanım talimatlarını iyi bilmelisiniz.

İşte düdüklü tencere kullanımının işinize yarayacak püf noktaları:

  • Aparatına Dikkat Edin

Düdüklü tencere kullanımında dikkat edilmesi gereken ilk noktalardan biri, hava çıkışının sağlandığı düdüğün mutlaka kaldırılmış olmasıdır. Yeni modellerde düdükler otomatik bir şekilde yukarı kalkıyor olsa da eski bir tencereye sahipseniz bu noktaya dikkat etmeniz gerekir.

  • Saat Tutun

Eğer ki zaman ayarı olmayan bir düdüklü tencereniz varsa mutlaka alarm kurun. Düdüklü tencerenizin pişirme süresini yakalamak, yemeğinizin tam kıvamında olması için kurduğunuz alarm, adeta hayat kurtarıcı bir detaydır.

  • Kapağı Kapatırken Dikkat Edin

Tencerenin hava almaması, yemeğin istenilen kıvamda olması için kapağı doğru bir biçimde kapatmış olmanız gerekir. Yanlış kapanan kapaklar, yemeğin lezzetini etkilemesinin yanı sıra çeşitli kazalara da yol açabilmektedir.

  • Tencereyi Kıpırdatmayın

Düdüklü tencereniz, pişirme işlemini bitirdiğinde basınç ve kaynatma işlemine devam ediyor olacaktır. Bu nedenle kazalara yol açmamak için her ne kadar acıkıp acele ediyor olsanız bile tencereyi ocaktan hemen almamaya ve hatta oynatmamaya özen göstermelisiniz.

Pırasalı Et Haşlama Tarifi

  • Doluluk Oranına Dikkat Edin

Yemeğinizin istediğiniz kıvamda pişebilmesi için tencerenizi aşırı bir şekilde doldurmamaya özen göstermelisiniz. Pişireceğiniz yemek her ne olursa olsun tencereyi 2/3’ten fazla doldurmamalısınız ki tencere içinde yemeğin pişmesini sağlayacak buhar için yeterli alan kalabilsin.

  • Pişme Esnasında Açmayın

Normal tencerelerde yemeğin pişip pişmediğini belirli aralıklarla kontrol ediyor olabilirsiniz; ancak bu yöntemi düdüklü tencerelerde asla kullanmamanız gerekir. Aksi takdirde tencerenin patlamasına ve ciddi sonuçlara yol açmasına neden olabilirsiniz. Pişme esnasında yemeği kontrol etmek yerine ideal pişirme süresine uyarak, harika sonuçlar elde etmeye bakmalısınız.

  • Düdüğe Kulak Verin

Düdüklü tencere diye boşa dememişler değil mi, ideal bir sonuç için kulağınız daima düdükte olsun. Düdük ses çıkarmaya başladığında tencerenin içindeki hava çıkmaya başladı demektir. Yaklaşık 1 dakika havanın çıkmasını beklemeli, daha sonra düdüğü aşağı indirmelisiniz.