Mutfak İşlerinizi Kolaylaştıracak 7 Pişirme Önerisi

Elinin hamuru ile mutfağın her köşesine hâkim olan hanımların çorbasında bizim de tuzumuz bulunsun! Mutfakta işinizi kolaylaştıracak, mümkün mertebe ‘aksilik önleyici’ olarak konumlayabileceğiniz şahane pişirme önerileri hazırladık sizin için. Haydi, hızlıca başlayalım.

1- Kavanozda kalan reçeli atmayın!

Dibinde azıcık kalan reçelinizi atmak yerine şahane bir meyveli salata sosuna çevirmeye ne dersiniz? İçine az miktar yağ ekleyin, dilediğiniz baharatı ilave edin ve güzelce karıştırın. Ballı hardal misali, meyveli ve baharatlı enfes bir salata sosu elde etmiş olursunuz. Siz sosu hazırlarken biz de bir yandan salata önerilerimizi verelim. Linke buyurun! http://migrostv.migros.com.tr/category/afiyet-olsun/salata-tarifleri/

salata tarifleri

2- Acımsı yeşillere pratik çözüm!

Lahana ya da roka gibi acımsı yeşilleri, kâseniz ile barıştırmak için bir önerimiz var. Yeşillikleri soğuk bir suya koyup buzdolabına kaldırın. Yaklaşık 1 saat bekletin. Ardından doğrayın. Şimdi sırada şahane ve sıra dışı bir roka sosunda… TIKLAYIN!

3-  Baharatlı yemeklerin sihirli dokunuşu!

Baharatlı yemeğinizin ya da mezenizin biraz canlanmaya ya da “cazibe”lenmeye ihtiyacı varsa, bir parça limonu sıkın ve ilave edin. Sonuç büyüleyici olacaktır.

4- Dünden kalan pizzanın muhteşem dönüşü!

Dün akşamdan artan pizzanızı fırında ısıtıp yemekten daha iyi bir önerimiz var. Üzerine acı sos ilave etmeyi denediniz mi? Hem çok daha lezzetli olacaktır hem de acının antimikrobik özelliği sayesinde ömrü biraz daha uzayacaktır.

5- Hamur yapmanın lezzetli yolu!

Hamur yaparken, malzemelerin içinde bir parça dondurulmuş tereyağı ekleyin. Kıvamı ve lezzeti şahane olacaktır! MigrosTV’de enfes hamur işi tariflerimiz var. Özellikle şu börek tariflerimizi bir kenara not etmeyi unutmayın!

borek-nasil-yapilir

6- Soğanların daha kolay sotelenmesi için buna dikkat!

Soğanların daha hızlı kahverengileşmesi ve yemek pişirme süresinin daha azalması için soğana biraz karbonat ilave edin. Zamandan tasarruf sağlamak size iyi gelecek!

7- Kıtır sebzelerin minik sırrı!

Sebzelerinizi sotelerken tereyağı ya da zeytinyağı kullanmak yerine et suyu kullanmayı deneyin. Hem aroması değişecek hem de daha güzel kızarmalarını sağlayacaktır.

Pişirme önerilerimiz o kadar çok ki, blog’dan taşacak! Burada bir virgül koyalım; geri kalanlar için tekrar MBlog‘da  buluşalım!

Şimdilik hoşça kalın!