Mutfak Temizliği İçin 8 Yardımcı Fikir

Mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri sıraladık. Kahve lekelerinden, peynir kırıntılarından nasıl kurtulacağınızı, lavabolarda etkili bir temizliğe nasıl ulaşacağınızı merak ediyorsanız mutlaka göz atın.

1) Kahve Fincanında Kalan Lekeler Nasıl Temizlenir?
Eşit miktarda sirke ve tuzu karıştırın. Kahve fincanını bu karışım ile iyice ovun. Bulaşık süngeri veya kağıt havlu kullanabilirsiniz. Lekeler gidecek ve fincanınız ilk günkü parlaklığına kavuşacaktır.

sicak-icecekler

2) Lavabo Evyeleri ve Atık Toplama Ünitesi Nasıl Temizlenir?
Eşit miktarsa sirke ve tuzu buz kalıpları içerisinde dondurun ve lavabonun içerisine bırakın. Buz kalıpları eridikçe derin temizlik ve kalıcı bir ferahlık hissedeceksiniz.

celik-tencere-temizliği001

3) Rende Nasıl Temizlenir?
Kaşar peyniri rendelemek için kullandığınız rendenin üzerinde kurumuş peynir kalıntıları için pasta fırçası kullanmayı denediniz mi? Rendenin küçük ızgaralarının arasında rendelenmiş peynirden geriye kalanların rahatça temizlendiğini göreceksiniz.

4) Kahve Değirmenine Sinen Baharat Kokuları Nasıl Giderilir?
Bir avuç pirinç ile kahve değirmenini çok kısa bir süre çalıştırdığınızda makineye sinen kokuları giderebileceğinizi biliyor musunuz? Özellikle, kahve değirmenini, kahve dışında tarçın çubukları, kuru fesleğen gibi baharatları öğütmek için kullananlar mutlaka denemeli.

5) Demir Döküm Tava Nasıl Temizlenir?
Dökme demir tavanın temizliğinde sabun kullanmak etkili bir sonuç vermez. En etkili temizlik için birkaç yemek kaşığı tuz ve aşındırıcı olmayan bir bez yardımı ile tavayı ovun. Ardından musluğun altında iyice durulayın. Sonuca şaşıracaksınız.

mutfak-temizlik

6) Filtre Kahve Makineleri Nasıl Temizlenir?
Kahve makinelerinin cam sürahisinin içerisinde zamanla kahverengi lekeler ve sararmalar oluşabilir. Bu lekelerden kurtulmak için tuz, limon suyu ve buza ihtiyacınız olacak. Cam bölmenin içerisine çeyreği ölçüsünde buz koyun. Bir adet limonu sıkıp 2 yemek kaşığı tuz ekleyin. Makineyi iki dakika bu şekilde çalıştırın. Ardından musluğun altında bol su ile durulayın. Sürahinin iç yüzeyinin tertemiz olduğunu göreceksiniz.

7) Mikrodalga Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?
İçerisine ıslak kağıt havlu koyduğunuz mikrodalga fırını 3-5 dakika çalıştırın. Kağıt havludan çıkan buhar yağ ve kirleri yumuşatacak, ardından aynı kağıt havlu ile mikrodalga içini sildiğinizde sonuç şaşırtıcı olacaktır.

8) Blender Nasıl Temizlenir?
Blender temizliği için harika bir ipucu. Blenderın içine biraz su ve birkaç damla bulaşık deterjanı koyun, 20 saniye çalıştırın. Ardından musluğun altında iyice durulayın ve hav bırakmayan bir bezle kurulayın. Küçük ev aletiniz ilk günkü parlaklığına kavuşacak.