Mutfak Temizliğinde Önemli 13 Kural

Mutfak, evimizin en önemli bölümlerinden biridir. Sağlığımız için yararlı olan yiyeceklerin piştiği bu bölümde tüm şartlar da sağlık için oluşturulmalı, en önemli unsur olan temizliğe daha fazla dikkat edilmelidir. Yoksa çeşitli hastalıklara kendi ellerimizle davetiye çıkarmayı istemeyiz değil mi?

O halde mutfak temizliğinde önemli olan 13 kurala birlikte bakalım:

1. Mutfak tezgâhları ve zeminlerini gerektiğinde kimyasallarla çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekir; ancak temizlik sonrasında işlemin bitmediğini unutmamanız da gerekir. Kimyasalların bırakacağı kötü etkiyi düşünerek iyi bir durulama ile temizlik işlemini sonlandırmalısınız.

mutfak-temizligi5

2. Temizlik esnasında kullanılan kimyasal maddeleri kutuları ile birlikte kapalı bir dolapta saklamanız en uygun yöntem olacaktır; hatta çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasalları mutfak dışında bir bölümde saklamanızda oldukça fayda vardır.

mutfak-temizligi1

3. Temizlik esnasında kullandığınız kapları, yemek yaparken kesinlikle kullanmamalısınız. Yemek için özel kaplar bulundurmalısınız.

mutfak-temizligi3

4. Kimyasal maddelerle yaptığınız temizlikten sonra ellerinizi bol su ile temizlemeli, yemek pişirme işlemine öyle girişmelisiniz. Eğer ki tırnaklarınızda oje var ise kesinlikle mutfak eldiveni kullanmalısınız.

mutfak-temizligi5

5. Çok sıcak yemekleri, ısı ile birlikte zararlı kimyasallar salacak plastik kapların içine koymamalısınız. Yemekler için plastik yerine cam kaplar, sağlık için en doğru tercih olacaktır.

mutfak-temizligi6

6. Yemeklere tüy düşürme riskinden dolayı tüysüz bir mutfak önlüğü sağlık için en doğru tercih olacaktır.

mutfak-temizligi3

7. Evcil hayvan sahibi iseniz dökeceği tüylerin yemeklere düşme riski ile birçok hastalığa neden olmaması için onu ne kadar sevseniz de mutfağa girmemesi için bir sınır belirlemelisiniz.

kedi-beslemek

8. Haşerelere karşı bir ilaçlama yapacaksanız, tüm gıdaların kapalı olduğundan emin olmalısınız.

mutfak_sırları

9. Gıdalarınızı yıkarken temizliğinden emin olduğunuz suları kullanmalısınız. Özellikle şehir suları, gıda yıkarken tam anlamıyla bir temizlik maalesef sağlayamamaktadır. Bunun için temizlik için ayırdığınız suyu bir miktar kaynatarak mikropların ölmesini sağlayabilir, daha sonra gıdalarınızı yıkayabilirsiniz.

yeşillik

10. Et keserken kullandığınız bıçağı ve kesme tahtasını sonraki kullanımlarda diğer gıdalara bakteri bulaştırmaması için önce silip daha sonra kaynar su içinde bekletmelisiniz.

et-nasil-kavrulur

11. Lavabonuzu belirli aralıklarla temizlemeli, bakteri üremesini önlemelisiniz. Nasıl temizlemeli derseniz şöyle buyrun;

mutfak-dekorasyon

12. Belirli aralıklarla teflon tava ve tencerelerinizin içine su ve bir miktar çamaşır suyu koyarak kaynatabilir, sararmasını önleyebilirsiniz.

tava

Teflon tava ve tencere kullanımında dikkat etmeniz gereken diğer detaylar için şöyle buyrun;

13. Bulaşık bez ve süngerlerinizi her temizlik sonrasında kaynatıp yıkayın, böylece kir ve deterjandan arındırmış olacak, sıradaki temizlik için uygun bir halde bırakmış olacaksınız.