Mutfak Temizliğini Kolaylaştıracak 10 Püf Noktası

Mutfak, evimizin en önemli bölümü. Sağlığımız için gerekli yemeklerin piştiği, dolayısı ile gün boyu birçok farklı tipte kiri barındıran mutfaklarımızda etkili temizlik yöntemlerine her zaman ihtiyacımız var. Günlük temizlik ve derinlemesine temizlik hakkında işinize yarayacak 10 püf noktasını bu başlık altında topladık. Şimdiden keyifli temizlikler ve kolaylıklar dileriz!

mutfak-temizligi3

1) Granit Tezgahları Temizlerken…
Asit oranı yüksek kimyasal maddeler kullanarak tezgahın yapısına zarar vermeyin. Mermer yüzeylere uygun pH değeri dengelenmiş temizlik ürünleri ile yumuşak bezler kullanarak silme işlemini tamamlayın.

mutfak-temizligi4

2) Ocakları Temizlerken…
Krem temizleyiciler ve yumuşak bir mutfak süngeri yardımı ile tertemiz sonuçlar elde edebilirsiniz.

mutfaktemizligi4

3) Çelik Yüzeyleri Temizlerken…
Çelik yüzeylerde parlak ve temiz bir görünüme sahip olmak için özel çelik parlatıcıları tercih ederek güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

mutfak-temizligi7

4) Buzdolabını Temizlerken…
Karbonatlı su ve sünger size yetecektir. Karbonatlı suyla ıslattığınız sünger ile dolabınızın iç kısımlarını kirden kurtarabilirsiniz. Dolabın dış kapağını ise deterjanlı bezle silmek temiz sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

buzdolabi-kokusu

5) Davlumbaz Temizlerken…
Ön temizliği sabunlu bir bez ile yapmanız yetecektir. Daha derin temizleme kısmı için ise sabunlu bezin üzerine bir miktar karbonat dökmek, önemli ölçüde etkili olacaktır. Davlumbaz filtresini ön temizlemeden sonra bulaşık makinesinde de yıkarsanız garanti sonuçlar elde edebilirsiniz.

mutfak-dekorasyon

6) Mutfak Dolaplarını Temizlerken…
Oluşan yağ lekeleri için bulaşık deterjanı ve su ile hazırladığınız karışımı sünger yardımıyla uygulayarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

mutfak-temizligi-puf-noktasi

7) Bulaşık Makinesini Temizlerken…
Bulaşık makinesinin iç temizliği için beyaz sirke ve su yeterli! Beyaz sirke ve su ile hazırladığınız karışımı bulaşık makinesinin duvarlarına sıkarak etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

mutfak_dekoru

8) Mutfak Lavabosunu Temizlerken…
Çamaşır suyu, cif, sabun kullanarak sünger yardımıyla yavaşça ovabilirsiniz.

lavabo-gideri-acma

9) Kahve Makinelerini Temizlerken…
Ayda en az 1 kez filtre olmadan sirkeli su ile kahve makinesini çalıştırın. Tüm parçalarını ılık su ve deterjan ile temizleyin.

kahve-telve

10) Camları Temizlerken…
Bir kova suya 2 kaşık çamaşır sodası ekleyerek harika bir karışım hazırlayabilirsiniz. Camları kir ve yağları yok edecek bu karışım ile silin, sonrasında gazete ile durulayın. Tertemiz bir mutfak artık sizin!