Mutfakları Bal Dök Yala Olan Ev Hanımlarının En Sık Yaptığı 5 Şey!

Mart ayının gelmesiyle; kilerdeki bakliyat rafları, banyodaki fayanslar, salondaki sehpa, yatak odasındaki avize sanki size bir başka mı bakıyor nedir? Artık evler de yavaş yavaş hissediyor bahar temizliğinin geldiğini… Yine kafalara bandanalar, yine bellere sıkışmış toz bezleri, yine elleri dolduran temizlik spreyleri ve gözlerden fışkıran “Ölsün mikroplar!” bakışları. Diyeceğimiz o ki ‘evi şartlama’ devri 🙂 Mutfaktan başlayalım dedik ve enteresan bir araştırmaya denk geldik. Denilene göre tabiri caizse mutfakları bal dök yala olan hanımların günlük rutinleri varmış. Anlayacağınız konu derin, bahar temizliğini de aştı… Bakalım titiz hanımların sık sık yaptığı temizlik sırları neymiş…

bahar-temizliği

1- “Bir koy, bir at” Kuralı

Her gün dolapta temizlik var anlayacağınız. Son kullanma tarihi yaklaşan her şey dolaptan çıkarılır ve yerlerine yenileri getirilir. İsraf olmaması için, sokak hayvanlarının sizi beklediğini hatırlatmak isteriz.

ev temizliği

2- Islak Mendil Her Yerde!

Genel temizlikten sonra dip köşe temizliği için el altında mutlaka ıslak mendil bulunur. Toz bezinin yetmediği ince işlerde ıslak mendilden faydalanılır. Buzdolabı kapak kenarı ve hatta mutfak kapısı kilidine varana kadar.

3- Bulaşık Makinesi Boşaltımı!

Bulaşık makinesi görevini yerine getirir getirmez saniyesine boşaltılır. Bardaklar sıcak ve buharda bekletilmez. Tabi makina yıkamadan önce ‘şöyle bir kabasını almak’ deyimi de itina ile yerine getirilir; öyle üzerindeki yağı ile makinaya tabak mı yerleşir?!

4- Her Güne Bir Toz Bezi!

Dünde olan dünde kalır mantığı. Toz bezleri dahil, bir gün önce kullanılan temizlik malzemeleri ya çok iyi şartlanır da kullanılır ya da başka bir amaç için kullanılmaya devam ederken yerine yenileri gelir. Atmak, ev hanımlarının pek tercihi değil; geri dönüşüm candır.

5- Günlük Çaydanlık Temizliği!

Çaydanlık temizliği esastır, tortular da düşman. Bunun için basit bir yöntem var. Eğer çaydanlığın içinde 10-15 dakika kadar sirke kaynatırsanız, kireç tortuları yok olacaktır.

Herkesin kendine göre bir temizlik sırrı var elbette, en az ‘gizli’ olan kek tarifi gibi. Peki ya sizin temizlik sırrınız nedir?