Mutfakta Harikalar Yaratmanızı Sağlayacak 12 İpucu!

Ne yemek yapacağınıza karar verirken ya da yemek yaparken çok mu vakit kaybediyorsunuz? Başkalarının nasıl harika yemekler yapıp aynı zamanda ailesine zaman ayırıp iş hayatında da başarılı olmasına şaşırıyor musunuz? Ben niye yapamıyorum demeyin. İşte zamandan tasarruf edip mutfakta harikalar yaratmanızı sağlayacak 12 ipucu:

1) Rendelenmiş Tereyağı

Kek ya da kurabiye hamuruna tereyağı eklerken zorlanıyor musunuz? Tereyağını buzlukta biraz bekletin. Donmaya yakın kıvamdayken rendeleyin. Bu sayede tereyağı hamura daha eşit dağılacak ve hamur daha kolay yoğrulacak! Rendelenen tereyağı daha çabuk eriyeceği için daha hızlı yemek yapmak için başka yemeklerde de kullanabilirsiniz.

mutfak püf noktası

2) Kolay Yoldan Portakal Soymak

Portakal soyarken tırnağınızın portakala girmesinden rahatsız mı oluyorsunuz? Akıllıca yapılmış birkaç bıçak darbesiyle ellerinizden sular damlamadan portakal soyabilirsiniz!

3) Artan Sosları Dondurun!

Yemek yaparken artan soslarınızı dökmeyin. Buz kalıplarına döküp dondurun ve istediğiniz zaman çıkartıp başka yemeklerinizde kullanın. Aynı işlemi açılmış konserve yiyeceklerde de yapabilirsiniz. Bu yöntem domates sosu ve tavuk suyu stoklamak için çok işinize yarayacak.

artan soslar

4) Mikrodalgada Makarna Isıtmak

Yemek yaparken bir yandan makarna ısıtmak istiyorsanız tabağın ortasında yuvarlak bir boşluk bırakarak mikrodalga fırında ısıtın. Bu sayede makarnanız daha eşit ısınmış olacak!

5) Dondurma Kutusunu Buzdolabı Poşetinde Saklayın!

Buzdolabı poşeti, dondurmanızı sertleştiren soğuk havanın dondurma kutusuna girmesini engeller. Dondurma kutusunu buzdolabı poşetine koyarken havasını alın ve buzluğa atın. Böylece dondurmanız daha yumuşak kalır ve rahatça kaşıklanabilir!

gıda saklama

6) Doğrama Tahtanız Kaymasın!

Keskin bıçaklarla bir şeyler doğrarken en son isteyeceğiniz şey doğrama tahtasının sürekli kaymasıdır. Doğrama tahtanızın altına ıslak bir havlu peçete ya da bez koyun ve kaymasını engelleyin!

7) Karpuz Kesme Sanatı!

Manav tezgahlarında bol bol karpuz gördüğümüz günler… Bu serinletici, aynı zamanda düşük kalorili yaz meyvesini doğramak aslında çok kolay. Karpuzu küçük parçalara ayırın, saklama kutusuna koyup dolapta saklayın ve canınız ne zaman tatlı bir şey istese çıkartıp yiyin!

karpuz kesme sanatı

8) Marulunuz Uzun Süre Taze Kalsın!

Marulunuzun bulunduğu kasenin üzerine kuru bir kağıt havlu koyun ve kasenin üzerini streç filmle sarın. Kağıt havlu maruldaki nemi alır ve bozulmasını engeller.

9) Limon Sıkmak

Limonu sıkmadan önce üzerine bastırın ve yuvarlayın. Böylece limondan daha fazla su elde etmiş olacaksınız!

limon sıkmak

10) Dolmalık Biber Doğramak

Sadece 5 bıçak darbesiyle biber doğrayın! Biberin alt kısmını bıçakla kesin. Daha sonra diklemesine tutup her köşeden yukarıdan aşağı doğru kesin.

11) Tahta Kaşık Hilesi

Bir şey kaynatırken taşmasından korkuyorsanız tencerenin üzerine tahta kaşık yerleştirin. Tahta kaşık, köpüren baloncukları patlatacak ve fazla nemi alacaktır. Siz de deneyin ve ne kadar etkili olduğunu kendi gözlerinizle görün!

tencere taşmasın diye

12) Izgara Balığınızı Limonun Üstünde Pişirin!

Izgarada balık yaparken balığın altına limon dilimleri yerleştirin. Böylece balığınız limon tadıyla lezzetlenecek ve dağılmayacak. Yemek sonrası ızgarayı temizlerken hiç zorlanmayacaksınız!

ızgara balık pişirirken