Mutfağınız İçin 10 Güzel Fikir

 Akşama misafiriniz var… Şöyle güzel bir sofra hazırlamayı planlıyorsunuz. Menünüz şahane olmalı; sofranızın lezzeti uzun süre konuşulmalı… İlk etap mutfağa yöneliyor ve elinizdeki malzemeler ile neler yapabileceğinizi planlıyorsunuz. Salata ile başlamak istiyorsunuz, yeşillikler göz alıcı ve davetkâr olmalı. Fakat o da ne? Marullarınız sizi terk edeli çok olmuş, ne rengi renk, ne biçimi biçim… Peki ya patateslere ne demeli? Biraz daha bekleseler küçük bir fidan olarak mutfağınıza oksijen saçacak. Gün içinde, bu ve bunun gibi pek çok sorun karşınıza çıkabiliyor; hele ki iki ayağınız bir pabuca girmişken. Şimdi sıkı durun. Anlık sürprizler ile karşılaşmamanız için size “mutfak kurtaran” öneriler vereceğiz. İşte o mucize çözümler…

1-      Hamur açmak için merdane yerine içi buz gibi su dolu bir pet şişeyi deneyin; hamurunuz daha ince, daha yumuşak ve daha pratik şekillenecektir.

hamur-acmak
2-      Patateslerin filizlenmesini önlemek için, sepetinizin içine bir adet elma atın ve uzun ömürlü patatesler ile şahane sofralara davetiye çıkarın.
patates

3-      Yemek sonrası en sevilen keyiflerden biri de kahvedir. Kahvenizin her daim taze olması için, cam kavanozun içine 2 adet kesme şeker atın ve kapağını sıkıca kapatın. Kahvenin taze kaldığını göreceksiniz.

kahve

4-      Pişirdiğiniz sebzelerin renklerini kaybetmemesi için bir adet kesme şeker ya da limon suyu ekleyin. Sonuç lezzetli ve renkli olacaktır.

sebze

5-      Satın aldığınız kiviler çok sert ve henüz yeteri kadar olgunlaşmamış ise, bir gece boyunca plastik bir torba içerisinde elma ve armut ile birlikte saklayın. Kivileriniz yumuşayacaktır. Şimdi sıra kivileri soymakta. Pratik şekilde kivi soymak artık çok kolay!

kivi

6-      Sebzelerin uzun süre tazeliklerini korumalarını sağlamak hayal değil. Sebzeleri dondurmadan önce kaynayan suya batırın ve 2-3 dakika şok haşlama yapın. Ardından hemen soğuk suya tutun ve suları süzüldükten sonra naylon torbalara doldurun ve saklayın. Torbanın havasını almayı da unutmayın.

sebze-haslama

7-      Lahana ve karnabahar pişerken kötü koku yayabilir. Bunu önlemek için tencerenin içine 1 dilim ekmek atın.

karnabahar

8-      Yemeğiniz çok mu yağlı oldu? O halde içerisine birkaç parça buz atın. Yağ, buzun çevresinde toplanacaktır.

corba

9-      Unlarınızın davetsiz misafirlerin ziyaretine maruz kalmamaları için, kavanozun içine 1 adet defne yaprağı koyun.

defne-yapragi

10-   Biftek ya da pirzola gibi etlere farklı bir tat katmak için, pişirmeden önce 1 kahve fincanı süt, 1 kahve fincanı zeytinyağı, 1 kahve fincanı soğan suyu karışımında marine edin ve üzerini kapatıp 3-4 saat buzdolabında bekletin. Etleriniz daha lezzetli olacaktır.

biftek