Mutfakta İşler Artık Daha Kolay: Tariflere Lezzet Katacak Pişirme İpuçları!

Hayat kolaylaştıran bilgiler, mutfakta pratik çözümler, yemek pişirme ipuçları, lezzetli yemek tüyoları, püf noktaları derken hayatımız pratik bilgiler üzerine kurulu oldu. Türk yemek kültürü gereği, misafirlerimize kusursuzu sunmak boynumuzun borcu. Lezzetli yemek tarifleri, mutfak sırları, pratik yemek tarifleri derken elimizin hamuru eksik olmuyor yani. Hal böyle olunca da pişirme ipuçları konusunda profesör olma yolunda ilerliyoruz. Bugün sizler için yeni tüyolar öğrendik, paylaşalım istedik.

Bunları biliyor muydunuz?

1- Şekilli kurabiyeler için, hamur kalıbını kesmeden önce una bulayın. Un, hamurun yapışmadan kesilmesini sağlayacaktır.

kurabiye

2- Muzların olgunlaşması için beklemenize gerek yok. 300 derece fırında 40 dakika pişirirseniz, kısa sürede olgunlaşacaktır. Yeterli olgunluğa ulaştığını, renginin siyaha dönmesinden anlayabilirsiniz.

muz

3- Yumurta kalmadığı zamanlarda, yerine muz püresi kullanmayı deneyin. Tatlılarınıza farklı bir aroma katacaktır.

muz_puresi

4- Tatlılarınızın üstünü süslemek için patates soyucusuyla çikolata doğrayabilirsiniz. Kıvrık çikolatalar sevimli bir görüntü sağlayacaktır.

cikolata

5- Güzel görünümlü kek ve pastaları kesmek için bıçağı sıcak suyun altında ısıtın. Sonra kurulayın ve öyle kesin. Böylelikle keserken dağılmayacaktır.

bicak

6- Oda sıcaklığında yumurtalar için, buzdolabından çıkardığınız yumurtayı bir 3 dakika kadar sıcak suda bekletin. Hızlıca istenen ısıya ulaşacaktır.

yumurta

7- Tereyağının kek harcına daha kolay karışması için, yağı rendeleyin. Küçük parçalar halinde olunca una karıştırması daha kolay olacaktır.

tereyagi