Nane Mevsimi Geldi: Nane Nasıl Kurutulur 6 Öneri

Nane mevsimi geldi. Kış boyunca nanenin mis gibi ferahlatan kokusunu tüm yemek, salata ve içecek çeşitlerinde keyifle ve bolca kullanabilmek için taze naneleri yaz güneşinde kurutup bir kenara depolamak şart.
Naneleri güzel ve doğru bir şekilde kurutabilmeniz için 6 öneriyi bu başlık altında derledik. Hadi mevsimin en güzel naneleri kapın ve satırlarımızı dikkate alın.

İşte nane kuruturken dikkat etmeniz gerekenler:

1) Temizleyin
Nasılsa kurutacağım deyip, naneyi yıkamamanız en yanlış düşüncelerden biridir. Naneyi kurutmadan önce mutlaka iyi bir şekilde yıkayıp topraklarını temizlemeli, kurutma işlemine öyle başlamalısınız.

nane

2) Güneşten Uzak Tutun
Kurutma işlemi denince akla ilk olarak bol güneşli bölgelerin olması gerektiği gelir; ancak bu durum nane için çok farklıdır. Nane kurutmak istiyorsanız onu havadar; ancak güneş görmeyen bir noktaya sermeniz gerekir.

nane

3) Karar Verin
Naneyi nasıl kurutacağınızı, onu nasıl saklamak istediğiniz belirler. Eğer ki naneyi yapraklarıyla birlikte bütün olarak saklamak istiyorsanız yıkayıp temizlediğiniz nanelerin yapraklarını tek tek ayıklayın. Kurutma sürecinin daha kısa olması için yaprakları bez örtü ya da yağlı bir kağıdın üzerine serin.

nane-nasil-kurutulur

4) Seyrek Bırakın
Kurutmak istediğiniz nanenin miktarına uygun genişlikte bir tepsi ya da örtü seçin. Nane yapraklarının üst üste binmemesine, seyrek bir şekilde olmasına özen gösterin. Böylece nanelerin daha iyi ve kısa zamanda kurumasını sağlayın.

baharat

5) Havaya Dikkat Edin
Nane kurutmadan önce hava durumunu takip edin, desek aslında hiç de abartmış olmayız. Nane kurutacağınız zamanı iyi belirleyin ve havanın nemli olmamasına dikkat edin. Havanın nemli olması nanenin kuruma sürecini uzatır. Hava sıcaklığı yeterli ve nem yoksa naneler, en fazla 1 hafta içerisinde kurur siz de afiyetle tüketebilirsiniz.

dogal-baharat-yapimi

6) Saplarıyla Kurutun
Nanelerinizi kurutup toz halinde saklamak istiyorsanız taze nanelerinizi demet halinde baş aşağı bir yere asarak saplarıyla kurutabilirsiniz. Kuruduğunda da saplarından naneleri kolayca ayıklayıp avuç içlerinizde ufalayarak kavanozlara doldurabilirsiniz.