Nar Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Güzelliği gizli, taneleri kalabalık, vitamini zengin, faydası bol, rengiyle şenlikli, bereketiyle hayatımıza güzellik getiren narı sevmeyenimiz pek yoktur. 

nar

Bazen salatalara ek bir lezzet, bazen tatlılara iyi bir yoldaş, bazen de tek başına şifa dolu masum bir meyve! 

E bu kadar güzellik mevcutken, bir köşesinde de illa bir zorlukla karşılaşırdık tabii değil mi? Narın zorluğu da maalesef olası lekelerinde! Birhan Keskin boşa dememiş “Dürtme içimdeki narı, üstümde beyaz gömlek var.” diye. Olacakların farkında ki önlem almak istemiş belli ki. Ama tabii ne kadar önlem alsak da bazı şeylerin önüne geçemiyoruz malum. 

Narın rengi iyi, güzel, hoş, şahane de eğer eşyalarımıza, giyeceklerimize lekesini kondurmuş ve kötü bir tecrübe ile süslemişse onlardan vazgeçmek zorunda bile bırakıyor bizi hınzır. O zaman gelin ve nar lekesine karşı savaş niteliğindeki bu püf noktalarını birlikte öğrenelim ve korkmadan nar ile sonsuz samimiyetlere girelim!  

Ayılana Gazoz, Bayılana Limon, Kurumayan Nar Lekesine Limon Kolonyası!

Birçok konuda olduğu gibi nar lekesinde de erken müdahale önemlidir, şakaya gelmez. Eğer leke kurumamış ise üzerine hemen damlatacağınız limon kolonyası, durumu kurtarmanıza yetecektir.

Damlattığınız kolonyayı bir süre beklettikten sonra lekenin üzerine beyaz bir bez bastırarak bölgeyi silin. Sonrasında lekeli bölgeyi yıkayın ve işte sonuç muazzam!

Nar Lekesi Duvardan Nasıl Çıkarılır?

Öyle ya, sadece kıyafetlerimizde iz bırakacak değil. Nar ayıklaması o kadar meşakkatli ki zorlandığımız o anlarda onu etraftaki her noktaya sıçratıp leke yapmamız maalesef ki mümkün. Neyse ki duvar yüzeyinden bu izleri çıkarmak, kumaş yüzeylere göre çok daha kolay. 

Kolonya ve benzeri saf alkol içeren ürünler yardımı ile duvarınıza zarar vermeden izleri yok edebilirsiniz. Bu ürünlerden biri ile ıslatılmış temiz bir bez yardımıyla duvarınızı silmeniz, lekelere nüfuz ederek onları yok etmeye yeterli olacaktır. 

Nar Lekesi Koltuk ve Döşemelerden Nasıl Çıkarılır?

Evinize gelip koltuğa yayılmışsınız keyifle, “Bir kap dolusu nar ziyafeti çekeyim kendime” demişsiniz. O da ne, küçük bir dalgınlıkla nar dolu kabı koltuğun üzerine boca ettiniz, olamaaaz!

Sakin olun, çözümler MigrosTV’de bitmiyor! Şimdi size lazım olan, iki bardak soğuk suya bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı eklemek ve bir sünger. Hazırladığınız karışımı vakit kaybetmeden koltuk döşemelerinize sünger yardımıyla ovalayarak uygulayın. Lekeler kaybolmaya başlarken beyaz sirke ile durulayın. Lekeler tamamıyla çıkana kadar bu adımları tekrarlayın. Hiçbir leke kalmadığında beyaz bir bez ve suyla durulayın. Sonuç, “Eee neredeydi o nar lekesi?” 

Nar Lekesi Halıdan Nasıl Çıkarılır?

Kumaşlarda uygulayacağınız yöntemler halıda da işe yarayacaktır. Bu konuda oldukça etkili olan bulaşık deterjanı, soda, limon suyu ya da beyaz sirkeyi halınıza halı yıkama fırçası ile uygulayın. Ardından bol su ile durulayın. İşte kurtuldunuz, tebrikler!