Nasır, Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Nasır; derinin koruma amaçlı kendini kalınlaştırmasıdır. Genellikle ayakların kemikli bölgesinde ya da ellerin sık kullanılan kısımlarında görülür. Nasır, doğal yollarla nasıl geçer yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.
İşte nasırdan kurtulmanıza yardımcı olacak, nasırı iyileştirecek 6 doğal yol…

1. Ilık Su ve Karbonat

Birçok alanda faydalı olduğunu bildiğimiz karbonat, nasırdan kurtulmak için de iyi bir malzemedir. Bir miktar karbonatı ılık su ile karıştırarak macun kıvamına getirin ve nasırlı bölge üzerine uygulayıp yarım saat bekletin. Kuruyunca ılık suyla durulayın. Bu yöntemi haftada iki kez uygulayarak nasırdan tamamen kurtulabilir, kusursuz bir cilde kavuşabilirsiniz.

2. Sarımsak ve Zeytinyağı

Doğanın bizlere sunduğu iki mucizevi seçenek sarımsak ve zeytinyağından bu kez nasırdan kurtulmak için yararlanmaya hazır mısınız? Nasırlı bölgeye göre miktarını belirleyebileceğiniz ezilmiş sarımsak ve zeytinyağını güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı nasır üzerine uygulayın ve sargı beziyle sarıp gece boyunca bekletin. Sarımsağın antibakteriyel özelliği, zeytinyağının cildi besleyen gücü sayesinde nasırlı bölgenin kısa zamanda iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

3. Ponza Taşı

Vücutta oluşan nasırlar için ponza taşı, daima en etkili yöntemlerden biridir. Nasırlı bölgeyi temizleyip yumuşattıktan sonra ponza taşı ile ovarak derinizin yenilenmesini ve nasırdan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

4. Aspirin

Ağrı kesici olarak akla gelen ilk ilaçlardan biri olan aspirin, zorluklar yaşatan nasırdan kurtulmanıza da yardımcı olabilir. 5 ya da 6 adet aspirini ezip bir çorba kaşığı limon suyu ve az miktarda su ile karıştırın. Macun haline getirdiğiniz bu karışımı nasır üzerine uygulayın ve sıcak bir havluyla sarın. 10 dakika kadar beklettikten sonra ponza taşı ile ovalayıp ılık su ile yıkayın. Bu yöntem sayesinde ölü derilerden kurtulabilir, nasırlı bölgenin kısa zamanda iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

5. Ilık Su ve Papatya Yağı

Bir litre kadar ılık su ve dört damla papatya yağı ile mucize yaratabilirsiniz. Hazırladığınız karışımın içerisinde nasırlı bölgeyi 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra nasırlı bölge üzerine vazelin sürüp pamuklu bir kumaşla sarıp sabaha kadar bekletin. Bu sayede nasırlı bölgenin yumuşayıp yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Papatya Suyu

6. Pırasa Yaprağı

Nasırdan kurtulmak için ihtiyacınız olan sadece bir avuç pırasa yaprağı olabilir! Bir avuç pırasa yaprağını ince ince kıyın ve macun kıvamına gelene kadar ezerek karıştırın. Daha sonra bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin. Hazırladığınız karışımı nasırlı bölge üzerine uygulayın ve bir süre bekletin. Kuruduktan sonra nasırlı bölgeyi bir ponza taşı ile ovalayarak ciltteki ölü derilerin temizlenmesini ve cildin nasırdan tamamen kurtulmasını sağlayın.