Nefis Aşure Tarifi ve Aşure Yapmanın Püf Noktaları

“Aşure nasıl yapılır?” sorusunun en güzel cevabını veriyoruz. Tadına doyulmaz lezzetli ve pratik aşure tarifimizi görüntülü olarak da izleyebilirsiniz. Üstelik aşure yapmanın püf noktaları ile birlikte.

asure

Aşurelik Malzemeler:
Yarım kilo buğday
200 gr kuru fasulye
200 gr nohut
1 kg toz şeker
1 adet limon
100 gr dolmalık fıstık
200 gr fındık
İsteğe göre; nar, ceviz, kuru üzüm

Aşure tarifi videomuzu hemen izleyebilirsiniz; TIKLAYIN!

Yapılışı:
Birkaç kez yıkadığınız aşurelik buğdayı tencereye alın, 1 litre su ilave ederek kaynatın. Kaynarken köpük oluşursa köpüklerini aalabilirsiniz. Daha önceden yıkayarak suda beklettiğiniz fasulye ve nohutu ilave edin. Malzemeler iyice pişip yumuşayınca toz şekeri ilave edin. Şekeri de karıştırdıktan sonra sürekli karıştırın. Tencereye 1 adet limonun kabuğunu rendeleyin. Güzel bir aroma katacaktır. Aşureniz pişince, tavada hafifçe kızarttığınız dolmalık fıstık ve fındığı, servis kaselerinizn üzerine ekleyin. Süslemek için damak zevkinize göre nar ve kuru üzüm de kullanabilirsiniz.

Aşure yapmanın püf noktaları:

1. Aşurenin daha açık rekli olması için buğdayı birkaç kez suyunu süzerek yıkayın.
2. Aşurelik buğday, nohut ve kuru fasulyeyi ayrı kaplarda ıslattıktan sonra suda en az 6-8 saat bekletin.
3. Şekeri aşurenin pişmesine yakın koyun, şeker dibe çökerse yanar. Şeker koyduktan sonra sürekli karıştırmayı ihmal etmeyin.
4. Aşurenin kıvamının çok koyu olmamasına dikkat edin. Bir süre bekledikten sonra iyice yoğunlaşıp çok koyu bir kıvam alabilir.
5. Aşureniz çok katı olursa bir miktar su ve şeker ilavesi ile tekrar kaynatabilirsiniz.