Nefis Bir Bal Kabağı Tatlısı Yapmanın 7 Püf Noktası

Sonbahar sezonuyla tezgâhlardaki yerini almaya başlayan bal kabağının, en tatlı haliyle de sofranızdaki yerini almaya başlama zamanı gelmiş demektir. Üzerine dövülmüş ceviz, fındık, Hindistan cevizi serperek ya da tahin gezdirerek tüketebileceğiniz, yanına da kaymak ekleyerek pek şahane tamamlayabileceğiniz kabak tatlısının yapımı hakkında ihtiyacınız olacak ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Damaklarda tadı kalacak, yemeyip yanında yatılacak nefis bir kabak tatlısı ile konuklarınızı büyülemek için işte 7 püf noktası…

1- Kabağı Doğru Seçin

Nefis bir bal kabağı tatlısı yapabilmeniz için elinizin lezzetinden daha önde gelen bir detay vardır ki o da bal kabağını doğru seçmektir. Bal kabağı tatlısının kusursuz olabilmesi için doğru olgunluğa sahip bir kabak almanız gerekir. Eğer ki kabak, çok sert olursa şerbeti içine çekmeyerek hem iyi pişmez hem de yavan olur; kabak çok yumuşak olursa çabucak dağılır ve asla güzel bir sunum imkânı tanımaz. Siz iyi bir bal kabağı tatlısı yapabilmek için orta olgunlukta, mümkünse etleri lif lif ayrılan kabağı seçmelisiniz.

2- Yıkayın ve Dilimleyin

Bal kabağını soymak evde epey zor olabilir, bunun için bal kabağını aldığınız yerde temizletmeyi rica edebilirsiniz. Daha sonrasında işiniz epey kolaylaşacak ve size sadece yıkaması ve dilimlemesi kalacaktır.
İyi bir şekilde temizlettiğiniz bal kabaklarını sıra geldi uygun büyüklükte olacak şekilde dilimlemeye… Bal kabaklarını uygun büyüklükte dilimleyerek kolayca pişmesini ve şerbeti içerisine iyice çekmesini sağlayabilir, leziz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

3- Şekere Yatırın

Bal kabağının size şeker gibi bir sonuç vermesi için onu geceden şekere basmayı sakın unutmayın. Bu sayede bal kabaklarının kendi suyunu salmasını sağlar, tencereye su ekleme ihtiyacı duymazsınız. Mümkün olduğunca su eklenmeyen ve kendi suyuyla pişen bal kabağı tatlısı da çok daha nefis olur.

4- Rengi ve Kıvamını Seçin

Bal kabağı tatlısını daha açık renkte mi seversiniz yoksa biraz daha koyu renkte mi görünmelidir? Peki kıvamı daha sulu mu olsa hoşunuzda gider yoksa, “ağda kıvamı” olarak tabir edilen kıvamda mı? Bu tercihlerinizi belirledikten sonra bal kabağı tatlısını nasıl pişireceğinize karar verin.
“Bal kabağı tatlısının rengi daha açık, kıvamı sulu olsun.” diyorsanız sizin için tencerede pişirme yöntemi daha doğru olacaktır. “Suyunu çeksin, ağzıma şöyle karamelize olmuş bir lezzet gelsin, rengi de koyu görünsün.” diyorsanız tercihiniz fırında pişirme yönteminden yana olmalıdır.

5- Kısık Ateşte Pişirin

Bal kabağının şerbetini iyi bir şekilde çekip kıvamlı bir lezzete sahip olmasını istiyorsanız kısık ateşte pişirmeye özen gösterin. Kısık ateş sayesinde bal kabağı tatlısının şerbetini bir anda çekip yanmasını ve lezzetsiz kalmasını önleyebilirsiniz.

6- Pişirince Dinlenmeye Bırakın

Bal kabağı tatlısını çok sevdiğinizden pişene kadar zor sabrediyor olabilirsiniz; ancak daha lezzetli bir sonuç istiyorsanız size kısacık bir süre daha beklemenizi öneriyoruz.
Bal kabağı tatlısını piştikten sonra tencerede kapalı bir şekilde yarım saat kadar bekleterek dinlenmesini sağlayın. Bu sayede bal kabağı tatlısı, helva gibi ağızda dağılan bir kıvama sahip olacak, tadan herkesi memnun bırakacaktır.

7- Sunumu Önemseyin

Nefis bir bal kabağı tatlısı yemek istiyorsanız lezzetin her daim hoş bir sunumla bütün olduğunu unutmayın ve kabak dilimlerini mutlaka süsleyin.
Bal kabağı tatlısının üzerine tahin gezdirip Hindistan cevizi, dövülmüş fındık veya ceviz gibi seçenekler serperek ya da yanına kaymak, dondurma gibi seçenekler ekleyerek servis edin. Bu sayede yaptığınız kabağın çok daha nefis bir hale dönüşeceğini göreceksiniz.