Nefis Bir Barbunya Yemeği İçin Bunlara Dikkat Edin

Zeytinyağlı seçeneklerle dolu, hafif sofraların yıldızı barbunyayı siz nasıl seversiniz? Sıcak yoksa soğuk mu? Pilavla mı yoksa turşuyla mı? Tercihlerinizi bilemeyiz; ancak iyi bir barbunya yemeği için neler yapmanız gerektiğini biliyoruz. İşte barbunya yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları…

1)   Koyu Renkli Olmaması İçin…

Barbunya, pişirildiğinde koyu bir renge sahip olur; ancak bu renkten hoşlanmıyorsanız dikkat. Barbunyayı 5 dakika kadar kaynattıktan sonra bu suyu dökerseniz barbunyanın koyu bir renge sahip olmasını önleyebilirsiniz.

2)   Ekşimesini Önlemek İçin…

Barbunya yemeği kimileri için bol limonlu bir seçenektir, bu nedenle daha pişirme aşamasında bolca limon sıkılır. Ancak bu işlem; barbunyanın kısa zamanda ekşimesine neden olabilir, aynı zamanda patates eklemek de erken ekşimesine ve yapışık bir görünüme sahip olmasına neden olur. Barbunya yemeğinin mükemmel olması için patates ve limondan uzak durmak, iyi bir fikir olacaktır.

3)   Ek Lezzetlerden Yararlanın

Barbunya yemeğinin çok lezzetli olmasını istiyorsanız şeker ve sarımsaktan yararlanabilirsiniz. Barbunya yemeğine katacağınız 1 yemek kaşığı kadar toz şeker ve birkaç diş sarımsak sonuçların çok daha mükemmel olmasını sağlayacaktır.

4)   Domates Kullanın

Biliyorsunuz ki birçok yemek salça olmadan olmaz. Barbunya yemeği de onlardan biridir; ancak yapım aşamasında hazır salçalar yerine yaz aylarında kendi ellerinizle hazırladığınız domates salçalarını kullanırsanız daha lezzetli sonuçlar elde edeceğinizi bilmelisiniz.

5)   Servisi Güzelleştirin

Bir yemeğin harika pişmiş olması kadar harika bir sunuma sahip olması da son derece önemlidir. Barbunya yemeğini pişirip soğuttuktan sonra biraz limon sıkıp üzerini maydanoz ya da dereotu ile süsleyerek hem sunumunu güzelleştirmeyi hem de lezzetini katlamayı sakın unutmayın.