Nefis Patates Kızartmaları İçin 6 Püf Noktası

Hamburgerin, köftenin, etin ya da tavuğun yanında görmeye bayıldığımız, hiç düşünmeden tüketmek istediğimiz yiyeceklerden biridir patates kızartması. Çocuğundan yetişkinine onu sevmeyen pek az insan bulunur. Eğer siz de ona bayılan büyük çoğunluğun içerisindeyseniz bu yazımızı dikkatlice okuyun deriz; çünkü bayıldığınız patates kızartmalarına daha da bayılmanız için gerekli olan birçok püf noktası var. İşte daha nefis ve çıtır çıtır bir patates kızartması yapabilmek için uygulamanız gereken 6 püf noktası.

1. Doğru Patatesi Seçin

Nefis bir patates kızartması için uyulması gereken en önemli nokta, doğru patatesleri seçmekten geçer. Sarı patates, Afyon russet gibi cinsler; patates kızartması için en uygun seçeneklerden biridir. Aynı zamanda kızartmak istediğiniz patatesleri seçerken yeşil olmamasına, yumuşamamış ve sert patatesler olmasına dikkat etmeniz gerekir.

2. Eşit Kesmeye Dikkat Edin

Patateslerin eşit bir şekilde pişmiş olması için onları düzgün bir şekilde doğramanız gerekir. “Makine değiliz ki hepsini nasıl aynı ölçüde kesebiliriz!” diyebilirsiniz; ancak uzunluklarını aynı yapamasanız da çaplarının hemen hemen aynı ölçüde olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hepsini aynı zaman diliminde eşit bir şekilde pişirebilir ve mükemmel sonuçlara ulaşabilirsiniz.

3. Sertleşmesini Sağlayın

Çıtır çıtır patatesler için pişirmeden önce gereken önlemleri almanız gerekir. Patatesler doğrama sırasında yumuşayabilir, bu durum patateslerin istenilen çıtırlıkta olmasını engeller.  Bunun için patatesleri, dilimledikten sonra 1-2 damla sirke damlattığınız buz gibi soğuk suyun içine atın. Patatesleri bir süre bu suda bekleterek sertleşmesini sağlayacak, daha iyi kızarmasını sağlayacaksınız.
Bunun için bir diğer yöntem de soda ve tuz ikilisinden yararlanmaktır. Soda ve tuzu karıştırın, patatesleri içine atın. 30 dakika kadar beklettikten sonra kızartmaya başlayın. Bu yöntem sayesinde de nefis sonuçlara ulaşabilirsiniz.

4. Dondurun

Fast-food zincirlerinde yediğiniz patateslerin aynısını evde de yapabilmek isterseniz patatesleri dondurmayı denemeye ne dersiniz? Patatesleri dilimledikten sonra dondurucuya atıp dondurun. İhtiyaç anında da çözülmesini beklemeden donuk bir şekilde kızartmaya başlayın. Böylece çıtır çıtır patatesleri keyifle tüketin.

5. Un Serpin

Kızarmış patateslerin daha çıtır olabilmesi için undan yararlanabilirsiniz. Bunun için derin bir tavanın içine attığınız patateslere bir miktar un serpin. Un ve kızarmış yağ sayesinde patatesler daha çıtır olacaktır.

6. Fındık Yağı Kullanın

Birçok evde patatesleri kızartmak için genelde ayçiçek yağından yararlanılır; ancak fındık yağı patates kızartması için daha iyi bir seçim sayılabilir. Patatesin iyi kızarıp çıtır bir kıvamda olabilmesi için ayçiçek yağı yerine fındık yağı kullanmak iyi bir fikir olabilir.