Nevresim Temizliğinde Dikkat Edilecek 9 Nokta

“Tatlı rüyalar” dileğinin gerçekleşmesi için ilk kural tertemiz, mis kokulu bir nevresimle bezenmiş bir yatakla buluşmaktır. Öyle ya; şu dünyada iyi hissettiren en güçlü his, evde olmanın huzurunu en derininizde yaşadığınız andır yatağınızla buluştuğunuz an. Bu anın daha da etkili olabilmesi için nevresim temizliğine önem vermeli, onu en şekilde muhafaza edebilmelisiniz.

İşte nevresim temizliğinde dikkat etmeniz gereken ufak ipuçları:

1. Yıkadığınız Isı Derecesine Dikkat Edin

Yıkama esnasında suyun aşırı derecede sıcak olması nevresimlerin büyük ölçüde yıpranıp renklerinin solmasına neden olur. 40 derece; nevresimlerin iyi bir şekilde temizlenebilmesi için yeterlidir, aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlar dünyaya faydalı bir davranışta bulunmuş olursunuz.

nevresim-yikama

2. Kaliteli Deterjan Kullanın

Deterjan fiyatından tasarruf edeyim derken kötü deterjanlar kullanıp nevresimlerinizin kalitesinden olmayın. Nevresimlerinizi iyi bir deterjan ile yıkayın ve ömrünü uzatın.

temizlik

3. Renkliler Bir Tarafa Beyazlar Bir Tarafa

Nevresim takımlarını yıkamak için makineye atarken mutlaka renklileri ve beyazlıları ayırmayı unutmayın. Böylece nevresimlerin renk ve desenlerinin ilk günkü gibi canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

nevresim-takimi

4. Yumuşatıcı Kullanın

Rahat ve huzurlu bir uykuya dalma konusunda kullandığınız nevresimler, en az yatağınızın kalitesi kadar önemlidir. Bunun için nevresimlerinizi yıkama esnasında deterjanın yanına bir miktar yumuşatıcı da ekleyerek nevresimin hem mis gibi kokmasını hem de yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz.

nevresim-cesitleri

5. Ters Çevirerek Makineye Atın

Nevresiminizi yıkama için makineye koyarken ters çevirerek top haline getirerek atabilirsiniz. Böylece nevresimin hem formunun hem de renginin kaybolmamasına yardımcı olabilirsiniz.

yatak-odasi-modelleri

6. Düğmeleri İlikleyin

Nevresimlerinizi makine içerisine atarken üzerindeki düğmeleri iliklemeyi unutmayın.

nevresim-nasil-yikanir

7. Etiket Uyarılarına Dikkat Edin

Her nevresimin yıkama derecesi, kumaş özellikleri farklı olabilir. Bu nedenle yıkama işlemine başlamadan önce nevresim etiketinde yer alan uyarılara dikkat etmenizde fayda var.

8. Sıvı Deterjan Tercih Edin

Yıkayacağınız nevresim özellikle de saten ise toz deterjan kullanmamanızda fayda var. Toz yerine sıvı deterjan tercih ederek nevresim üzerinde tozlu ya da lekeli bir görünümün oluşmasına engel olabilirsiniz.

9. Kuru Temizlemeye Verin

Temizleyemediğiniz lekeler var ise kuru temizlemeye vermekten çekinmeyin.