O Kadar Güneşlendik Boşa Gitmesin: Soyulmayı Önlemenin 6 Yolu!

Haziran ayının gelmesi ile birlikte resmi olarak yaz gelmiştir, haydi hayrını görelim. E malum yaz demek meşhur üçlünün beynimizden vücudumuza hızla yayılması ve tüm hormonlarımızı da aynı hızla harekete geçirmesi demek: deniz, kum, güneş. Bu sempatik üçlünün içinde üzerine en titizlendiğimiz güneş olabilir. Bronz bir ten, fosforlu giysiler, neşeli sandaletler derken bir renk cümbüşü alır ki sormayın gitsin. Tabi bazen bu renk cümbüşü, hedefini şaşırıp sırtımızda bir nevi dünya haritası oluşturduğu da oluyor ki buna ‘soyulmanın acı yüzü’ diyoruz 🙂

Bronzluğumuzu korumak ve soyulmayı önlemek için işi şansa bırakmayalım dedik ve sizin için soyulmamanıza yardımcı olacak önerileri listeledik.

1- Nem, nem, nem!

En bilinen ama en atlanan şey cilt nemi. Cildin soyulmasını engellemenin en basit yolu, duştan sonra nemlendirici sürmek. Eğer içinde Aloe Vera varsa daha iyi, cildiniz nemi olduğu gibi hapseder.

aloe vera

2- Daha fazla nem?

Bunun için bir sır paylaşalım. Eğer banyodan sonra kremlenme şenlikleri ile aranız iyi değilse şunu deneyebilirsiniz. Sabunlandıktan sonra iyice durulanın. Durulanmış cildinize bebe yağı dökün ve 2-3 dakika böyle kalın. Sonra soğuk su dökün tüm vücudunuza ve o halde çıkın. Soğuk su ve ıslak ten, yağı olduğu gibi içine çekecek ve ekstra nem sağlayacaktır.

cay-agaci-yagi

3- Banyo suyu

Normalde ılık seviyorsunuz belki ama ılık su soyulmanın düşmanı desek yeri. Sıcak ile deri daha çok kabarır ve soyulmaya meyilli olur. Bunu önlemek için soğuk su ile duş yapın, ne kadar dayanabilirseniz…

duş_almak

4- Biraz kokacaksınız ama…

Evet, hatta yaz sıcağında söylemesi ayıp çok kötü kokabilirsiniz ama en azından soyulmazsınız. Efendim karışımımızın adın elma sirkesi 🙂 Bir şişeye su ve elma sirkesini karıştırıp soyulmaya meyilli bölgelerinize sıkın. Özellikle gece yatmadan önce sıkmak, cildinizi daha da rahatlatacaktır.

elma sirkesi

5- Çay mucizesi

Zaten gün geçmesin ki bize yeni yeni mucizeler çıkarmasın. Soğuk çayı cildinize püskürtürseniz, soyulmasını engellersiniz. İsterseniz soğumuş çay poşetlerini de koyup kompres yapabilirsiniz fark etmez. Alevini de alacaktır yanan bölgenin. Çayın faydası bu kadar da değil. Şu yazımızda şahane tüyolar vermiştik.

çay_poşeti

6- Bonus: El yapımı bronzlaştırıcı

Önceden güneş görmüş cildinize uygulayabileceğiniz el yapımı şahane bir bronzlaştırıcı da yaptık. Videoyu izlemek için tıklayın.

bronzlasma