Ocak Temizliğinde Püf Noktalar

Mis gibi yemeklerin yüklerini de izlerini de taşır ocaklar. Kimi zaman yanan yemek kalıntıları, kimi zaman taşan yemek kalıntıları dert olur bünyelerine. Onları teselli etmek de bize düşer elbette. Bu teselli süreci hem çok vakit alır hem de epey zordur; ama bu süreci kolaylaştıracak birkaç püf nokta bulunuyor.

ocak-temizleme

Önce satırlarımızın devamına sonra da kirlenmiş ocakların başına, şimdiden kolaylıklar!

1. Karbonattan Yararlanın! Ocağın parçalarını deterjan ile karıştırılmış sıcak su doldurduğunuz bir leğenin içerisinde bekletin.

firin-temizleme

 

2. Ocaktaki lekeli bölgelerin üzerine bir miktar karbonat döküp limon sıkın. Limonun etkisiyle lekelerin kabararak çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

ocak-temizligi

 

3. Daha sonra leke üzerine sıcak su döküp ocağın üzerini tel yardımıyla ovarak temizleme işlemimi sonlandırabilirsiniz.

firin-temizligi4

 

4. Kimyasal Ürünlerden Yararlanın! Bulaşık deterjanı ve krem temizleyicinin gücü adına, tüm ocaklar tertemiz olacak!

firin-temizligi3

5. Bu ürünleri mutfak bezi ile tüm yüzeye yayın ve birkaç dakika bekletin.

ocak-nasil-temizlenir

6. Daha sonra ovarak temizleme işlemini sonlandırabilirsiniz.

firin-temizligi1

 

7. Eğer ki sert yağ lekeleri oluşmuşsa yağ çözücü ürünlerden yararlanabilirsiniz.

firin-temizligi2

 

8. Temizlik esnasında ocak yüzeyinin çizilmesini istemezsiniz değil mi? O halde bu durumun önüne geçmek için ocak yüzeyine dost, kaliteli bezler kullanmaya özen göstermelisiniz.

9. Ocak temizliğinin sonrasında ateşsiz kalmamak için temizlik esnasında temizlik maddelerinin ve suyun çakmaklara değmemesine dikkat etmelisiniz.

10. Ocağın parçalarını yerlerine takmadan önce tamamen kurutmaya dikkat etmelisiniz.

11. Ocak temizliğini yaparken kendi sağlığınızı da unutmamalısınız. Temizlik esnasında ellerinizi güçlü kimyasal maddelerin etkisinden korumak için eldiven takmalı, bulunduğunuz ortamı sıkça havalandırılmalısınız.

12. Eğer ki cam seramik ocak kullanıyorsanız her kullanımdan sonra yüzeyini temiz ve nemli bir bezle silmeli bir sonraki pişirmeye hazır halde bırakmalısınız.

13. Cam seramik ocak kullanıyorsanız en önemli kurallardan biri, üzerinde sürükleme yapmamaktır. Tencere, tava, çaydanlıklarınızı ocağın üzerinden sürüklemek yerine kaldırarak alarak çizilme gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

14. Belki de en önemli madde şimdi geliyor. Hangi ocak türünü kullanıyor olursanız olun kirlenmiş yüzeyleri asla bekletmeyin. Leke oluştuğu anda müdahale ederek tüm kirlere karşı en etkili müdahaleyi yapabilirsiniz.