Oje Sürme Teknikleri

Renk renk ojeler, kıyafetimizin güzelliğini tamamlayan en önemli detaylardandır. Tıpkı makyajda olduğu gibi gerekli özenin gösterilmesini bekler. Taşırmadan, fırça izi bırakmadan kusursuz bir şekilde oje sürüp ellerinizi daha güzel göstermek âdeta zor bir zanaattır. Eğer siz de böyle düşünüyor, oje sürerken zorlanıyorsanız bu satırlarımız işinize yarayacak demektir. İşte oje sürerken işinize yarayacak birbirinden kolay ve etkili 7 öneri.

1. Hazırlıklar Başlasın

Ojenin kusursuz görünebilmesi için en baştan dikkat edilmesi gerekir; yani ojeyi tırnaklara uygulamadan önce tırnaklara gereken bakım yapılmalıdır. Bunun için törpüleyerek başlayabilirsiniz. Tırnaklarınızın üst kısımlarını süngerli törpülerle, uç kısımlarını da metal törpülerle dikkatlice törpülemeli oje sürmeye hazır, tırnak yapınıza en uygun hale getirmelisiniz.

oje

2. Oje Bazı Sürün

Oje sürmeden önce ilk adım olarak mutlaka iyi bir oje bazı sürmelisiniz. Oje bazı, tırnaklarınız ve oje arasında bir duvar örerek tırnaklarınızın sağlığının kötü etkilenmesini ve daha sonradan ojenin zor çıkmasını önler. Oje bazı, aynı zamanda ojenin uzun süre bozulmadan kalmasına yardımcı olacak, emeklerinizi koruyacaktır.

oje

 

3. Sakinliğinizi Koruyun

Öncelikle oje sürmeye başlamadan önce tüm işlerinizi bitirdiğinizden emin olun. Malum, kısa bir süre ellerinizi kullanmamanız gerekecek. Daha sonra ojeyi sürmeye başladığınızda “Kesin yine taşıracağım, bu işi hiç beceremiyorum.” gibi olumsuz düşünceleri kendinizden uzaklaştırın. Tüm işlerde olduğu gibi bu işte de kendinize güvenip sakinliğinizi koruduğunuzda inanın çok daha şahane sonuçlar elde edebilirsiniz.

oje-surme

4. Miktarı Ayarlayın

Genel olarak akıldan geçen yanlış düşüncelerden biri fırçaya bol miktarda oje alınması gerektiğidir. Düzgün bir şekilde oje sürebilmek için fırçaya alacağınız oje miktarını iyi ayarlamak gerekir. Ne az ne de çok olan oje miktarını belirleyin ve fırçayı tırnağınızın tam ortasından dipten uca doğru uygulamaya başlayın. Böylece hem eşit bir dağılım sağlanacak hem de işlem çok daha kolay olacaktır.

farklı ojeler

5. Ortam Önemli

Ojenizin daha güzel görünebilmesi için sürdüğünüz ortamın da önemli olduğu aklınıza gelmezdi belki; ama önemli. Ojenizi sıcak bir ortamda sürerseniz oje anında kurur ya da ağdalaşan bir hal alır ve ikinci katını sürmekte zorlanabilirsiniz. Rüzgârlı bir balkon ya da cam kenarında sürerseniz pütürlü bir görünüme neden olabilirsiniz. Oje sürmek için en doğru ortamın kuru ve serin bir bölge olduğunu unutmamalısınız.

oje

 

6. Oje Koruyucu Uygulayın

Ojenizi sürdükten sonra hemen ertesi gün hatta belki sürdüğünüz günün sonunda uçlardan açılmaya başladığını görmek can sıkıcı durumlardan biridir. Onca emek vererek sürdüğünüz ojeyi korumayı elbette istersiniz, peki nasıl? Ojenizi sürmeyi tamamladıktan sonra üzerine oje koruyucusunu tırnak uçlarınıza yatay bir şekilde sürebilir kullanım sürenizi uzatabilirsiniz.

oje-tasarimi5

7. Kuruduğundan Emin Olun

Oje sürmeyi tamamladıktan sonra kuruduğundan emin olmadan hiçbir işe girişip emeklerinizi ziyan etmeyin. Ellerinizi sallayarak ya da tırnaklarınıza üfleyerek kurumasına yardımcı olmayı unutmayın.