Olta Kamışı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Keyifli bir hobi edinmek ya da günlük öğününüzü çıkarmak için balık tutmaya karar verdiyseniz atmanız gereken en önemli adım doğru ve yeterli bir olta kamışı seçmektir. Verimli bir balık avcılığı yapmak istiyorsanız olta kamışı seçmek için bilmeniz gereken püf noktalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte detaylar…

 

  • Karar Verin

 

Doğru bir olta kamışı edinebilmek için balık avcılığına çıkmak istediğiniz bölgeyi iyi belirleyin. Tatlı ya da tuzlu su, tekne ya da kumsal gibi tercihler olta kamışının özelliğini belirlemekte en önemli faktörlerdir. Kısa mesafelerden avlanmayı düşünüyorsanız kısa oltalar, uzun mesafelerden avlanmayı düşünüyorsanız uzun oltalar sizin için ideal seçimler olacaktır.

  1. Gücünü Belirleyin

Balık avlayacağınız suyun yeri ve türü genellikle nasıl balıklar tutacağınıza dair ipuçları verir. Genellikle tutma olasılığınız yüksek olan balıklar büyük ise büyük bir olta kamışı işinizi görmek için yeterlidir.

  1. Olta Makinesini Önemseyin

Avcılık performansının yüksek olabilmesi için olta makinesinin de iyi bir kaliteye sahip olması gerekir. Olta kamışı her ne kadar iyi olursa olsun olta makinesinin de en az orta kalitede olması şarttır.

  1. Malzemesine Dikkat Edin

Balık avcılığı performansınızın daha iyi olması için oltanın hangi malzemelerden yapıldığı da önemlidir. Alacağınız olta kamışının daha sağlam olmasını istiyorsanız yapımında fiber malzeme kullanılan olta kamışları doğru bir seçim olabilir; ancak bu olta kamışları çok daha ağırdır. Bu nedenle kullanımının sizi zorlama ihtimali bulunur. Zorlanmak istemiyor, daha pratik olayım diyorsanız yapımında karbon kullanılan olta kamışlarını tercih edebilirsiniz. Karbon olta kamışlarının taşıması daha hafif, kullanımı daha pratik olacaktır.

  1. Boyutuna Dikkat Edin

Kullanacağınız olta kamışının uzunluğu, balık avlamak istediğiniz noktaya göre seçilmelidir ancak dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta daha vardır. Olta kamışını kullanacak kişi ile olta kamışının boyu mümkün olduğunca orantılı olmalıdır. Bu özellik balık avlama aşamasını önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.