Organik Gıdalar Hakkında Aklınıza Gelebilecek Soru ve Cevapları

Son yıllarda marketlerde, pazarlarda, organik ürünlere sıkça rastlıyoruz. Peki, sağlıklı beslenme ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıkmış olan organik gıdaları yeterince tanıyor muyuz? Nedir bu organik gıda? Nasıl anlaşılır, nasıl saklanır?

organik gıdalar

Organik gıdaları nasıl tanırız?

Bir ürünün gerçekten organik olup olmadığını anlamak, gözle ayırt etmek imkansızdır. Market raflarındaki organik ürünlerde sertifika ve organik tarım damgası bulunur. Bu nedenle gıda ambalajına dikkat etmeli, iyice okumalısınız. Organik ürünü pazardan alacaksanız üreticiye ürün sertifikasını sormalısınız.

Organik gıdaların raf ömrü nedir?

Organik ürünler hiçbir koruyucu ve kimyasal madde içermediğinden raf ömrü kısadır. Organik gıdalar, katkı maddesi içeren ürünlere göre çok daha hızlı bozulurlar. Bu nedenle ambalaj üzerinde tavsiye edilen sürede mutlaka tüketilmeli, dolapta saklanması gereken ürünler açıkta bırakılmamalıdır.

organik ürünler

Organik gıda aldınız ve 2 günde küflendi ise…

Organik gıdalar mutlaka tavsiye edilen saklama koşullarına uyularak muhafaza edilmelidir. Organik ürünlerin üstünde belirtilen tarih geçtiği anda bozulması aslında onların sağlıklı olduğunun bir göstergesidir.

Ekolojik ve biyolojik ürünler de organik midir?

Ekolojik ve biyolojik ürünler de organiktir. Yalnız, güvenle tüketebilmeniz için mutlaka sertifikaları olmalıdır.

organik yiyecekler

Organik gıdalar lezzetli midir?

Organik gıdalar gerçek tohumlardan ilham alınarak üretildiğinden ve hiçbir katkı maddesi içermediğinden çok lezzetlidir.

Her gıdanın organiği olur mu?

Evet, her gıdanın organiği olabilir. Et ve süt ürünleri, sebze, meyve, kuru bakliyat gibi, mutfaklarımızda kullandığımız her gıdanın organiği vardır.

organik nedir

Herkes organik gıda tüketebilir mi?

Kimyasal ve koruyucu madde, hormon kullanılmadan üretilen organik gıdaları herkes güvenle tüketebilir. Tek şart, güvenilir bir organik sertifikasına sahip olmalarıdır.