Oturma Odası Dekorasyonunda En Sık Yapılan 6 Hata

Oturma odası… Evin yaşam alanı. Ev dekorasyonuna meraklıysanız, aynı zamanda en ‘süslenebilir’ yerlerden de biri; dekoratif ürünler, süs eşyaları, farklı dekor ürünleri derken evin en zengin yerlerinden. Ve fakat bazı dekorasyon hataları, evinizin olduğundan daha basık ya da kasvetli görünmesine neden olabilir. Sizin için o hataları araştırdık.

1- Oturma odanızda ki ışıklandırmaları yalnızca tavana mı konumluyorsunuz? Eğer öyleyse bu ilk yanlışlardan. Aydınlatma sistemi, salonun can damarlarından. Sadece tepeden değil küçük masa lambaları ya da duvar lambaları gibi aydınlatmalarla salonunuzu daha ferah gösterebilirsiniz.

oturma_odasi

2- Televizyon için en ideal yer pencereyle ilgisi olmayan bir duvar. Doğrudan güneş ışığını alan televizyon yalnızca seyir keyfinizi düşürmez aynı zamanda cihaza da zarar verir.

ev_dekorasyonu

3- Halı seçiminde sıra. Halınız, mobilyalarınızın ebatıyla doğru oranda olmalı. Aşırı küçük ya da haddinden fazla büyük halılar evinizin dekoruna ve ambiyansına otomatik etki edecektir.

hali

4- Alçak tabanlı odaya koyu renk mobilya almak sizi girdaplara sürükleyebilir ve kasveti arttırabilir. Eğer küçük bir odaysa ve tavan alçaksa açık renkleri tercih edin.

mobilya

5- Mobilyalarınızı zevkinize göre seçmek önemli tabi ama salonun genel dekorasyon yapısına da dikkat etmekte yarar var. Salonun ve köşelerin büyüklüğüne göre mobilya seçiminiz şekillenir.

koltuk

6- Kulağa ilginç geliyor olsa da fotoğraf seçimi bile salonun görünümüne etki edecektir. Zayıf bir fotoğraf çerçevesi dekoru, istenilen etkiyi yaratmaz. Daha ölçülü ve uygun ebatlı olanları seçip göz doldurabilirsiniz.

fotograf