Para Biriktirmek için 20 Pratik Yol

Muhtemelen siz de günümüz koşullarında neredeyse kazandığınızdan çok para harcıyorsunuzdur. Bu yüzden ev harcamalarınızda olsun, ulaşımda ve tüketimde olsun, birçok alanda tasarruf etmeye başlamanız gerekiyor. Çok zor değil, hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle para biriktirmeniz mümkün. İşte hayatınızın her alanında yapabileceğiniz küçük değişiklikler ve para biriktirme ipuçları:

– Evde yemek yapın.

– Alışverişe çıkmadan önce haftalık yemek menünüzü çıkartın, böylece ihtiyacınız olmayan hiçbir şey almamış olursunuz.

– Ne zaman uçak bileti almanız gerektiğini iyi bilin. Bazı günler diğer günlere oranla daha ucuzdur.

–  Her gün geçtiğiniz yol üzerindeki en ucuz benzin istasyonunu bulun ve oradan benzin alın. Birkaç kuruş için değmez demeyin, toplamda kârınız büyük olacak.

– Arabanızın lastiklerine lastik rotasyonu yaptırın. Böylelikle lastiklerinizin ömrünü uzatmış olursunuz.

– Arabanızı temizleyin ve içinde fazla ağır eşyalar bırakmayın. Ekstra ağırlık daha fazla benzin yakımı demektir.

– Toplu taşıma araçlarını kullanın.

– İndirim zamanlarında alışveriş yapın.

– Kıyafetlerinize iyi bakın. Kıyafetlerinizi yanlış yıkamanız ya da özensiz kullanmanız onların ömrünü kısaltır. Yeni kıyafetler almak zorunda kalmayın.

– Evinizde ısı yalıtımlı pencere kullanın. Isı yalıtımlı pencereler ısı kaybını %50’ye yakın azaltır. Eğer eski tip pencerelerden kullanıyorsanız ısınmak için kullandığınız parayı sokağa atıyorsunuz demektir.

– İhtiyacınız olduğu büyüklükte bir ev alın. Evde sadece iki kişiyken 4 odalı ve 2 banyolu bir eve ihtiyacınız yok.

– Neye ne kadar harcadığınızı not edin. Harcadıklarınız kazandığınız parayı geçiyorsa tasarruf yapmaya başlamanın vakti gelmiş demektir!

– Para biriktirin. Yüksek rakamlara gerek yok, düşük hedefler belirleyin. Başlangıç olarak ayda 50 TL bile biriktirseniz sizin için kârdır.

– Bir şey satın alırken, o parayı kazanmak için kaç saat çalıştığınızı düşünün. Eğer değiyorsa satın alın.

– İyi bir kredi kartı kullanıcısı değilseniz, alışverişe çıkarken kartınızı evde bırakın ve nakit harcayın.

– Dışarı çıkmak istediğinizde ücretsiz konserler ya da etkinlikler araştırın.

– Dışarıda yemek yerine bir arkadaşınıza yemeğe gidin, ya da arkadaşınızı kendi evinize çağırın.

– Dışarıda bir şeyler içmek ya da yemek istiyorsanız bazı kafelerde indirimli saatler var. Bu saatlerde fiyatlar neredeyse yarı fiyatına düşüyor.

– Eğer çocuğunuz varsa, arkadaşlarınızla bir grup kurun ve çocuklarınıza dönüşümlü olarak bakın. Böylece bebek bakıcısına para vermekten kurtulacaksınız.

– Eski, kullanmadığınız eşyalarınızı değerlendirin. Tasarrufta Migros her zaman yanınızda. Şimdi eski tenceresini getirene Mehtap Note kısa veya derin tencere indirimli fiyatıyla. Bu fırsatı kaçırmayın!