Pas Lekesi Temizlemenin 7 Yöntemi

Pas sorunu, temizlenmediği sürece kalıcı lekeler oluşmasına hatta eşyalarınıza veda etmeye neden olabilen kimyasal bir değişimdir. Sadece metal yüzeylerde değil birçok yüzeyde meydana gelen hem görsel olarak hem de kimyasal olarak zarar verici bu sorunu çözebilmenin kolay yöntemleri mevcut.

pas-lekesi-nasil-cikarilir

1. Limon Suyu Her Derde Deva

Asidik bir özellik içeren limon suyu, pas sorununu kökünden çözmeye yetecektir. Lekeli bölgenin üzerine limon suyu sıkın ve 10 dakika kadar bekletin. Ardından sert bir fırça ile paslı bölgenin üzerini fırçalamaya başlayın. Bu işlemi leke tamamen kaybolana kadar uygulamaya devam edin. Leke eğer ki kalınlaşmamışsa kolayca yok olacak, kalınlaşmışsa birkaç kez daha fazla uygulamak zorunda kalabilirsiniz.

limon-tursusu

2. Diş Macunu Fayanslarınızı da Beyazlatır

Lekeli bölgeye bir miktar diş macunu uygulayarak lekenin yumuşamasını sağlayın. Ardından sert bir fırça ile paslı bölgenin üzerini fırçalamaya başlayın. Daha sonra su ve sabun yardımıyla temizleme işlemini sonlandırın.

dis-fircasi

3. Pas Lekesi Metal Eşyaların Üzerindeyse Beyaz Sirkeden Yararlanın

Derin bir kap seçin ve içerisini beyaz sirke ile doldurun. Pas oluşan metal eşyanızı bu su içerisine kondurun. 24 saat kadar bekletip pas lekesinin yumuşamasını sağlayın, ardından sert bir fırça ile kalan lekelerin çıkmasına yardımcı olun.

pas-lekesi

4. Kireç ve Tuz İkilisinden Yararlanın

Genellikle her evde bulunan tuz ve kireç ikilisi ile pas sorununu kökten çözebileceğinizi biliyor muydunuz? Öncelikle paslı bölgenin üzerini tuzla kaplayın ve üzerine bir miktar kireç dökün. 2-3 saat kadar beklettikten sonra sert bir fırça ile paslı bölgenin üzerini fırçalamaya başlayın. Pasların bölgeyi kolayca terk ettiğini göreceksiniz.

tuz-kullanimi

5.  Pas Lekesi Kumaş Kıyafetlerin Üzerindeyse…

Yazımızın başında pas sorununun sadece metal değil birçok yüzeyde görülebildiğinden bahsetmiştik. O yüzeylerden biri de biraz şaşırtıcı olan kumaş yüzeyler. Sarımsı bir şekilde görülen, acaba çamur mu yoksa yemek lekesi mi diye düşündüren lekeler size de tanıdık değil mi? İşte o çözülemeyen leke, pas lekesi olabilir. Çözümü burada!

leke-nasil-cikarilir

6. Limondan Yararlanın

Limon, burada da imdadınıza yetişiyor. Bir limonlu yarıya bölün ve üzerine bolca tuz dökün. Paslı bölgenin üzerini hazırladığınız limon ile iyice ovalayarak pasların yumuşamasını sağlayın. Ardından paslı bölgeyi sıcak su ile yıkayarak temizleme işlemini tamamlayın.

limon

7. Krem Tartardan Yararlanın

Paslanmış kumaşı sıcak su içerisinde 5 dakika kadar bekletin ve ardından kıyafeti yıkayıp kurumaya bırakın. Tebrikler, pas lekesinden kolayca kurtuldunuz!