Pasta Yapımında Bilmeniz Gereken 7 Püf Noktası

Yumuşacık keki ve kreması, nefis malzemeleriyle birbirinden harika pastalar; özel günlerin olmazsa olmazıdır. Güzel bir pasta olmayan kutlama, kutlama değildir; çocukların boynu bükük, günün keyfi güdük kalır. Durumlar böyle olmasın dedik ve kolları sıvayalım istedik. En mükemmel pastaları kendi ellerimizle hazırlamak için mutfağa girdik; fakat o da ne? Pasta yapımında olmazsa olmaz püf noktaları hakkında pek de fikrimiz yok; ama panik de yok.

Pasta yapımında işinize yarayacak tüm detaylar yazımızın devamında sizi bekliyor, işte detaylar:

  • Tarifi İyi Okuyun

Her tarif kendi içerisinde çok önemli, küçük ayrıntılar bulundurur. Eğer ki tarifi dikkatsiz okursanız, önemsiz sandığınız bir ayrıntı yüzünden tüm sonuçları mahvedebilirsiniz. Bu nedenle uygulamak istediğiniz tarifi mutlaka dikkatlice okuyup hiçbir noktayı kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

  • Kaliteli Malzeme Kullanın

Pasta yapımında herkes mükemmel sonuçlara ulaşmak ister; ancak unutulan bir nokta vardır ki o da mükemmel sonuçlar için mükemmel malzemelerin alınması gerektiğidir. Bildiğiniz gibi her malzemenin iyisi de kötüsü de mevcuttur; siz kusursuz bir pasta hazırlamak istiyorsanız mümkün olduğunca malzemelerin en iyisini kullanmalısınız.

  • Ölçüden Şaşmayın

Pasta yapımında önerilen ölçü ile kullanılan ölçünün uyuşması en önemli noktalardan biridir. Kusursuz sonuçlar için ölçülerin de kusursuz belirlenmesi gerekir, bunun için gerekirse iyi bir mutfak tartısı edinin ve harika pastalara daha kolay kavuşun.

Pataşu Hamuru Tarifi

  • Unu Eleyin

Un, her ne kadar kusursuz gibi görünse de yapım aşamasında çeşitli sorunlara neden olabilir. Bunun için unu kullanmadan önce mutlaka eleyin, böylece diğer aşamalarda daha kolay bir işleme süreci kazanın.

  • Gıda Boyası Seçimine Dikkat Edin

Kusursuz bir renge sahip pasta yapmak istiyorsanız bunun için hem etkili hem de sağlıklı gıda boyalarına yönelmeniz gerekebilir. Kusursuz sonuçlar için size önerimiz, toz gıda boyaları yerine sıvı gıda boyalarını tercih etmeniz olacaktır. Böylece çırpma sırasında uçuşma ya da topaklanma gibi sorunlarla karşılaşmaz daha kolay bir yapım aşamasına sahip olursunuz.

  • Pandispanyanı Özenle Hazırlayın

Mükemmel bir pastanın âdeta direği olan pandispanya kekini mükemmel bir şekilde hazırlamanız gerekir. Bunun için videomuzu inceleyebilirsiniz.

  • Süslerken Hızlı Olun

Gelelim, pasta yapımında en keyifli kısmı olan süsleme aşamasına! Pastanın çekiciliğini artıran bu çok önemli detay için son derece dikkatli olmalısınız. Hazırladığınız krema ya da krem şantinin zaman ilerledikçe ısınıp sıvılaşacağını unutmayın, bu nedenle zamanla yarışın. Mümkün olduğunca hızlı hareketlerle davranıp pastayı hazır hale getirin.