Patates Kızartmaları İçin Deneyebileceğiniz Akıllara Durgunluk Veren 10 Sos

Patates kızartması dünyanın en düz fakat bir o kadar vazgeçilemeyen yemeklerinden biri. Ketçap, mayonez, hardal ve barbekü sosu genel olarak patates kızartmasının yanında en büyük eşlikçisidir. Peki ama hiç aklınıza gelmeyen başka eşlikçileri de olabileceğini düşündünüz mü?

İşte bizden size 10 akıllara durgunluk veren sos çeşidi!

Acılı Patates Dilimleri

Nar Ekşisi

Evet yanlış okumadınız. Patates kızartmasının yanına nar ekşisi gerçekten harika gidiyor. Fakat buradaki sır, nar ekşisini üzerine dökmeyeceksiniz. Patatesin kenarına bir yere döküp oradan banacaksınız, böylece çok daha yoğun bir tat elde ediyorsunuz!

nar-ayiklama

Milkshake

Fastfood dünyasının vazgeçilmezlerinden olan milkshake patates kızartmasının en sürpriz konukçularından biri. Özellikle çilekli milkshake’e banılan bir patates kızartması gerçekten en sevdiğiniz şeylerden birine dönüşebilir.

milkshake

Krem Peynir

Garip buldunuz değil mi? Aslına bakacak olursanız her türlü peynir patates kızartmasının yanına iyi gider fakat soğuk bir krem peynirle sıcak bir patates kızartmasının buluşması pek nadir bir tat veriyor!

Peynirli Kereviz Sapı Tarifi

Marinara

Çok daha yoğun bir tadı olan marinara sosu özellikle domatesin tadını almak isteyenler için birebir. Ketçabın şekerinden sıkıldıysanız hafif ekşi ve parçacıklı marinara sosunu deneyin!

domates-corbasi

Ezilmiş Sarımsak Sosu

İşte bir başka muhteşemlik daha. Patatesin üzerine karabiber döküp ezilmiş sarımsak sosuyla bir arada tükettiğinizde dişinizi fırçalamayı unutmayın!

Sarımsak Turşusu Tarifi

Tatlı Ekşi Sos

Genellikle Uzakdoğu mutfağı ile tüketilen tatlı ekşi sos özellikle kızarmış tavuk ve parmak patates kızartması yanında unutulmaz bir eşlikçi.

sos tarifleri

Havyar

Havyar her şeyin yanına harika gidiyor fakat kızarmış patatesle birlikte tüketildiğinde kendinizi suçlu bile hissedebilirsiniz.

Wasabi

Japon mutfağının acılı çocuğu wasabi patates kızartmasından aldığınız yoğun tadı ikiye katlayarak özellikle acı sevenlerin vazgeçemeyeceği bir ikiliye dönüşüyor.

patates_püresi

Karamel

Patatesin tuzlu tadının tatlıyla harika gittiği tartışılmaz bir gerçek. Özellikle karamelli soslarla birlikte denemeden patates defterini kapatmayın!

karamel-tarifi

Guacamole

Şu hayatta guacamole’nin yanına gitmeyen tek bir şey var mıdır bilemiyoruz fakat özellikle patatesin yanında muhteşem oluyor!

avokado