Patates Püresi Yapmanın Püf Noktaları

Her şeyi denedim ama bir türlü istediğim kıvamı tutturamıyorum diyenlerdenseniz, size küçük birkaç sır verelim. Belki de her şeyi denememeniz gerekiyordur.

patates-puresi

1)      Yanlış büyüklükte patates seçiyor olabilirsiniz. Yumuşacık bir püre yapmak için büyük ve nişasta oranı yüksek türdeki patatesleri seçmeniz gerekiyor. Sert patatesleri ezmesi zor olacağı gibi o tür patatesleri kullandığınızda püreden çok lapa elde edeceksiniz.

patates-puresi-yapmanin-puf-noktalari

2)      Patateslerinizi haşlarken son ana kadar tuz atmamalısınız. Eğer en başından suya tuz atarsanız patatesleriniz suyla birlikte bütün tuzu çekecektir. Bu nedenle haşlama işleminizin bitmesine son 1-2 dakika kala tuz atmanız yeterli olacaktır.

pure

3)      Haşladığınız patateslerinizin suyunu iyice süzdüğünüzden emin olun. Eğer emin olamıyorsanız, ezme işlemine geçmeden önce ocakta kuruduklarından emin olana kadar susuz olarak ısıtın.

patates-puresi-tarifi

4)      Tereyağınızı sıcak patatesin içinde eritmek yerine, onu önce oda sıcaklığına getirin ve ılık süt ve krema eklemeden önce ezmiş olduğunuz patatesinizle karıştırın. Böylece patatesleriniz tereyağını çok daha kolay ve dengeli bir şekilde emecektir. 

patates-pures-puf-noktasi

5)      Patatesinizi ezerken ona çok sert davranmayın. İçerisinde oluşan nişasta yumrularını yumuşak bir şekilde sabırla ezin ki, daha sonra size daha fazla nişasta yumrusu olarak geri dönmesinler. Böylece yumuşacık bir püre yapmanız da daha kolay hale gelecek.